Przez cały okres istnienia mobilnej telekomunikacji, począwszy od 2G, to właśnie ta generacja rządziła najdłużej. Wprowadzona w 1991 roku technologia była standardem aż do 2003 roku. Ok, w Azji do 2001 roku, ale patrzmy na to globalnie. Oczywiście wtedy wprowadzono 3G, które z kolei miało czas na rozwój do 2009 roku. Wtedy na ustach wszystkich było uruchamianie infrastruktur z 4G. Teraz jesteśmy świadkami wdrażania 5G, które budzi wiele niezrozumiałych kontrowersji, ale spójrzmy na to w inny sposób. Jak szybko producenci zaczęli stosować poszczególne moduły?

Szybkość pojawiania się modeli 3G i 4G pozwala nam ocenić rozwój 5G

rozwoj 2g 3g 4g 5g szybkosc pojawianie sie modeli

Odpowiedni wykres, przygotowany przez GSM Arena, pokazuje, że rozwój technologii zdecydowanie przyspiesza. Mimo wszystko przeanalizujmy go. Jest zauważalna wspomniana rozbieżność w latach wprowadzania 3G na różnych kontynentach. Dopiero wdrożenie go w Europie i w Stanach Zjednoczonych sprawiło, że producenci zaczęli na masową skalę stosować nowe modemy. Ostatecznie 4 lata były potrzebne, aby telefony 3G wyprzedziły te, które obsługują wyłącznie 2G. W przypadku analogicznego okresu z 4G i 3G czas ten się skrócił do 3 lat, chociaż licząc od daty wdrożenia pierwszych sieci 4G, to wciąż mówimy o 4 latach. Czy z 5G będzie podobnie? Już w tym roku startują pierwsze infrastruktury na świecie, a odpowiednich modeli z pewnością jest jeszcze mniej niż 1%. Rynek na tyle się rozwinął, że moment, kiedy połowa produkcji telefonów będzie zawierać modemy 5G może się wydłużyć. Mimo wszystko nadal można się spodziewać, że 4 lata to jest ten oczekiwany czas.

Zobacz też: Jak Huawei wpłynie na rozwój 5G?

Czy zastanawiacie się, co sprawiło, że w zeszłym roku wzrosła popularność modeli, które obsługują wyłącznie 3G? Potencjalnie jest to zasługa Nokii, która bardzo szybko wróciła na pozycję lidera na rynku feature-phone’ów, którym 4G jest najzwyczajniej w świecie zbędne. Niemniej może macie swoje opinie, co do tej sytuacji?

 

Źródło: GSM Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.