Apple A13 o krok przed konkurencją? Wiele na to wskazuje

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-04-15

Nie tak dawno pisałem o tym, że najnowszy Kirin oznaczony numerem 985 będzie produkowany w najnowszym procesie technologicznym 7nm+, zwanym także 7nm N7. Jeszcze nie trafił on do produkcji, a okazuje się, że Apple postawiło poprzeczkę wyżej i skorzysta w swoim najnowszym układzie Apple A13 z procesu litograficznego 7nm N7 Pro.

Apple A13 będzie w najnowszym procesie litograficznym

Apple A13

Największy producent układów scalonych na świecie, TSMC będzie produkował układy Apple A13 dla amerykańskiego giganta. Według najnowszych informacji zastosowana litografia w trakcie produkcji będzie procesem 7nm N7 Pro. Jest to proces wykorzystujący technologię EUV, czyli Ekstremalna Litografia Ultrafioletowa. Wykorzystuje on promieniowanie ultrafioletowe w tworzeniu układów na waflu krzemowym. Dzięki temu można tworzyć procesory z precyzją niedostępną dla wcześniejszych technologii, co pozwoli w przyszłości na znaczną miniaturyzację. Obecnie najważniejsze jest jednak to, że ograniczy to znacznie liczbę błędów przy produkcji procesora.

Zobacz też: Tak przeciwnicy sieci 5G manipulują opinią publiczną

Nie znamy jednak różnic pomiędzy procesem N7 a N7 Pro. Nie wiadomo jak bardzo różnic się będzie technologia produkcji układów Apple A13 a Kirina 985. Wiadomo jednak, że Apple jest pierwszą firmą, która złożyła zamówienie na układy produkowane w technologii N7 Pro. Zastanawiające jest to, jaki skok wydajności odnotujemy względem Apple A12. W końcu rozmiar elementów nie ulegnie zmianie. Zarówno tu, jak i tu mamy do czynienia z litografią 7 nm. Czy sama wyższa dokładność umożliwi znaczący skok wydajności? Przekonamy się o tym przy premierze iPhone wyposażonego w układ Apple A13.

Źródło: wccftech • Piszę co myśle

  Dostanie kilka cyferek więcej w AnTuTu i tyle.
  Realne różnice nie będą widoczne jak jak w przypadku iPhone-a X i XS …a cena będzie wyższa.
  Osobiście uważam, że procesory w telefonach już są na tyle mocne, aby poradzisz sobie z wszystkim co znajdziemy w respozytoriach od producenta.
  Za to przydało by się więcej ramu w iPhone-a i lepsza optymalizacja , to samo tyczy się Androida i słuchawek, które mają mniej niż 6gb Ram.

  • maxprzemo83

   Jeszcze im sporo brakuje. Większy projekt w CAD (.dwg) i iPad Pro wiesza się niemiłosiernie. To samo w BIM 360 (.nwd). Do nazwy Pro jeszcze daleko.

   • Piszę co myśle

    Nie wiem jak działają takie programy na mobilnych urządzeniach,więc się nie wypowiem. Do komfortowej pracy i tak używa się laptopa lub PC.
    Na myśli miałem raczej zwykłe zastosowania a nie profesjonalne czy półprofesjonalne.

   • kaliente

    Większy to znaczy? Ja na iPadzie otwieram projekty .dwg ponad 1GB i wczytuje je bez problemu.

    • maxprzemo83

     Wczytywanie się a późniejsza obsługa i poruszanie się po projekcie to dwie różne sprawy. Co z tego że projekt wczyta się szybko jak później potrafi zawiesić cały system przy podstawowych operacjach jak zoom czy konwersja do .pdf. To nie jest produkt „premium” jakim się reklamuje. To poziom średniaka z androidem a nie coś co robi różnicę za którą warto dopłacić.x