lenovo motorola google

Motorola w ciągu ostatnich kilku lat nie prosperuje zbyt dobrze. Marne wyniki sprzedaży, brak opłacalności dalszej produkcji sprawiły, że firma została sprzedana. Kupcem okazał się gigant z Mountain View, czyli Google. Jednak i ten stwierdził, że dalsze trzymanie nierentownej marki nie ma najmniejszego sensu.

 

Google najprawdopodobniej kupiło Motorolę ze względu na ogromną ilość patentów tej drugiej firmy. Pod skrzydłami producenta oprogramowania, amerykański twórca telefonów komórkowych zaprezentował jedynie dwa nowe modele w postaci Moto G i Moto X. Niestety, ale oba urządzenia póki co nie odniosły wielkich sukcesów i nie zapowiada się, aby miało to nastąpić (na pewno w przypadku Moto X). Taka sytuacja sprawiła, że Motorola wciąż notowała straty i wczoraj oficjalnie została zawarta umowa pomiędzy Google, a Lenovo w sprawie zmiany właściciela trzeciej, co do wielkości firmy produkującej telefony komórkowe w Stanach Zjednoczonych. Chińczycy znajdują się w czołówce producentów zajmujących się branżą komputerową, ale rozwój mobilnych technologii pokazuje, że to one mogą niedługo zagrozić Lenovo pozycji na rynku. Smartfony chińczyków niestety, ale nie są zbytnio popularne poza Chinami toteż Lenovo postanowiło zrobić to samo, co zrobiło 9 lat temu – wykupić popularną markę i pod nią produkować urządzenia. Blisko dekadę temu chińska firma wykupiła markę ThinkPad od IBM i dzisiaj są to jedne z najpopularniejszych laptopów na świecie. Według zapowiedzi szefa Lenovo, to samo czeka Motorolę toteż możemy spodziewać się nowych smartfonów najprawdopodobniej pod nazwą Lenovo i serią Motorola.

 

Na koniec najważniejsza liczba, czyli ile Google zażyczyło sobie za Motorolę. Firma z Mountain View przejęła omawianego producenta w 2011. roku za kwotę 12,5 miliarda dolarów, a dzisiaj odstąpiła go Lenovo za 2,91 miliarda zostawiając sobie możliwość korzystania z niektórych patentów. Cała sytuacja najprawdopodobniej przekreśla prawdopodobieństwo plotki z zeszłego roku, która mówiła, że ta sytuacja będzie tyczyć się zakupu przez Lenovo tajwańskiego producenta HTC.

 

 

źródło: GSMArena.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.