android-growthJak co jakiś czas w sieci pojawiły się nowe, ciekawe statystyki dotyczące sprzedaży smarftonów na świecie, a także sprzedaży aplikacji mobilnych w nadchodzących latach.

Według badań firmy Canalys Android w dalszym ciągu dominuje na rynku smartfonów – w pierwszym kwartale 2011 roku zwiększył swój udział w światowym rynku do 35%. Tymczasem wśród ogółu sprzedanych smartfonów Azja przegoniła Europę po raz pierwszy od 2007 roku – sprzedano tam 37.3 mln telefonów z tym systemem operacyjnym, w porównaniu do 32 mln w Europie. W Azji radzi sobie jeszcze całkiem nieźle Nokia, ale na lepiej rozwiniętych rynkach – w tym na największym krajowym rynku smartfonów na świecie, czyli USA – Android dalej dominuje.
Na początku 2011 roku smartfony z Androidem stanowiły aż 49% sprzedanych smartfonów w Stanach, mimo straty 2 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim okresem na rzecz iPhone’a, dzięki wprowadzeniu tego ostatniego do oferty sieci Verizon.
W drugim kwartale oczekiwałbym jednak odwrócenia tego trendu, jako że do premiery iPhone’a 5 jeszcze trochę czasu, a tymczasem na rynku pojawia się prawdziwy wysyp bardzo mocnych telefonów z Androidem i dwurdzeniowymi procesorami.

Ogromny wzrost ogółu sprzedaży smartfonów, a także duża popularność aplikacji mobilnych wśród deweloperów sprawiła, że wartość sprzedanych mobilnych aplikacji także znacznie wzrosła, o czym mówi nam badanie firmy zajmującej się analizą rynku – iSuppli.

Według nich przychody z głównych sklepów z aplikacjami wzrosną w tym roku o 77%, do 3.8 mld $. Suma ta ma się zwiększać w podobnym tempie przez najbliższe lata, do ponad 8 mld $ w roku 2014. Ogromne przychody robią szczególne wrażenie w porównaniu do roku 2008, kiedy to wyniosły 206 mln $. 

appsales

Niestety, dla deweloperów aplikacji na Androida większa część tego przychodu to jak na razie sklep z aplikacjami Apple’a. W badaniu nie brano jednak pod uwagę przychodów z reklam, z których jak wiemy utrzymuje się znacznie więcej deweloperów na Androidzie, a liczba darmowych aplikacji w Markecie przegoniła już AppStore.

Jak co kilka miesięcy, od jakiegoś już czasu większość danych jest bardzo optymistyczna dla Androida i świetnie rokuje na przyszłość. Miejmy nadzieję, że razem z pierwszą pozycją na rynku sprzedanych telefonów przyjdzie dominacja wśród sprzedawanych aplikacji, a co za tym idzie lepsza jakość i większa ilość aplikacji dostępnych w Android Market.

Źródło: canalys, iSuppli

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Maciej Rebajn