Google wprowadza nową metodę dwuetapowej weryfikacji

Kacper Kościański Newsy 2019-04-11

Nie da się ukryć, że Google nieustannie się rozwija. Firma po prostu nie potrafi stać w miejscu. Doskonale świadczy o tym m.in. fakt, że aplikacja Google Drive dostała dziś tryb ciemny. Niestety jednak nie wszystkie decyzje firmy są dobre (i przeze mnie zrozumiałe). Mam tutaj na myśli m.in. zabójstwo Inboxa, który był przecież świetny. Dziś jednak podzielę się z Wami dobrą nowiną – Google wprowadziło nową metodę weryfikacji dwuetapowej. Bezpieczniejszą i wygodniejszą.

Nowa metoda weryfikacji dwuetapowej od Google

Weryfikacja dwuetapowa to świetna sprawa, dzięki której nasze konta w serwisach internetowych (i nie tylko) stają się o wiele bezpieczniejsze. Dotychczas weryfikacja dwuetapowa Google działała w prosty i nie do końca dla mnie wygodny sposób. Otóż aby potwierdzić logowanie, w odpowiednim polu trzeba było wpisać kod z SMS-a lub maila. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest skuteczne, jednak mało wygodne. Na szczęście Google wymyśliło dziś sposób, który wydaje się być znacznie poręczniejszy i bezpieczniejszy – aby potwierdzić logowanie, od teraz wystarczy po prostu kliknąć jeden przycisk w telefonie. Nowe rozwiązanie w akcji możecie obejrzeć w poniższym filmiku.

Zobacz także: Do czego używać telefonu? Kilka porad

Nie jest to żadne odkrycie, jednak ja się cieszę. Niestety obecnie można używać tej funkcji tylko w stosunku do kont Google, jednak niewykluczone, że w przyszłości gigant z Mountain View pozwoli także podpiąć inne profile. Wszystko czego potrzebujemy, by korzystać z nowej funkcji to smartfon z Androidem 7.0 lub wyższym i włączona dwuetapowa weryfikacja na koncie Google i bluetooth oraz lokalizacja w telefonie. Podczas logowania, na smartfonie, jeśli oczywiście znajduje się on w niewielkiej odległości od urządzenia, na którym próbujemy się zalogować, pojawi się prośba o potwierdzenie tożsamości, co można zrobić przytrzymując odpowiedni przycisk. Obecnie funkcję wspiera tylko przeglądarka Google Chrome, jednak w przyszłości z pewnością ta lista się poszerzy. A Wy korzystacie z weryfikacji dwuetapowej? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: gsmarena • Martina Neumayer
 • Xanth

  Nowa? Dziś? Ja z tego korzystam w Google od ponad roku… O.o

 • Krzysztof Nowacki

  No i teraz już mi się wszystko rozjaśniło i znalazłem różnicę. Tyle, że w takiej sytuacji ten artykuł jest totalnie do d…. Niczego nie wyjaśnia. A zasadnicza różnica między tym co ja mam, a tym o co w tym nowym logowaniu chodzi to wykorzystanie Bluetooth. Szanowna redakcjo, może zanim będziecie publikować fragmenty przetłumaczonych z innych serwisów artykułów to zapoznacie się z całością. Może wtedy ograniczycie ilość gniotów takich jak ten, który nawet nie dotyka zagadnienia.

 • maxprzemo83

  Drogi autorze artykułu. Zanim coś napiszesz może weryfikuj to u źródła https://support.google.com/accounts/answer/9289445

 • 0001

  Dwuetapowa weryfikacja za pomocą np. czytnika linii papilarnych ma sens! Natomiast pamiętanie jakiś dodatkowych cyferek, kodów jest totalnym nieporozumieniem!!!

 • Radosław Radziu

  Ja chciałbym zadać pytanie, które mnie gniecie. Przede wszystkim mam włączoną weryfikację dwuetapową w google. Ostatnio zgubiłem telefon i postanowiłem go poszukać za pomocą przeglądarki w komputerze, na którym do usług googla się nigdy nie logowałem. Więc wchodzę na stronkę lokalizowania zgubionego telefonu – wpisuję login i hasło – no i tutaj mnie zaskoczyła informacja o podaniu kodu czy zatwierdzeniu logowania na tym komputerze poprzez potwierdzenie na zgubionej komórce… To niby w jaki sposób mam znaleźć ten telefon? Czy ta weryfikacja dwuetapowa w przypadku zaginięcia telefonu nie powinna być rozwiązana w jakiś inny sposób?

 • Rafał

  Słabo przetłumaczony artykuł z innego portalu np. stąd https://9to5google.com/2019/04/11/android-phone-security-key-google/

 • Włodek Kuca

  Może przed publikacją warto najpierw poznać temat, a nie przetłumaczyć tylko część rzeczy z gsmarena.

  Różnica względem tego co mieliśmy jest duża, bo nowa metoda działa przez Bluetooth i tylko na przeglądarce Chrome.

  https://www.blog.google/technology/safety-security/your-android-phone-is-a-security-key/

 • RattusNrv

  Przecież ja już z tego korzystam od dawna. Gdzie tu nowość? Nowość dla Autora chyba 😉

 • Karysu

  Chwila.. ja już z tego rozwiązania korzystam już jakiś czas na android 6.0. Nie jest to żadna nowość. Więc ktoś tu się chyba pomylił.

 • Specjalne konto na tą strone

  Ohhh, jak dobrze jest tu wrócić i móc ponownie komentować Wasze „artykuły”. 🙂

  Nadal ta wpadka z Note9 najlepsza jak dla mnie.

 • TheDon Kichot

  Apple poszło jeszcze dalej. Na iPhone pojawia się mapka z miejsce logowania oraz prośba o zatwierdzenie, a następnie 6 cyfrowy kod.
  To co wprowadziło Google może być nowością, ale tylko wsrod rozwiązań oferowany przez nich.

  • Tomasz Krzyżanowski

   Poczytaj trochę o fido security. To co Apple ma to dokładnie to samo co do tej pory na androidzie było. Google wyszło ponad konkurencję, ale Apple też ma niedługo to wprowadzić w nowym ios’ie

 • Martina Neumayer

  Żadne tam gugle-srugle nie zastąpią klucza sprzętowego. A kto ufa guglowi, ten zwyczajnie głupi.

  • Specjalne konto na tą strone

   Błagam, możesz w końcu zniknąć z istnień tego świata? Udajesz taką obeznaną i mającą kontakty we wszystkich miejscach, a tak naprawdę nic nie wiesz i próbujesz się popisywać.

   I jeszcze blokuje na FB, bo unika dyskusji. xd

   Dobrze przyjamniej, że zostałaś na tym upośledzonym portalu. Pasujesz tutaj, jesteś chociaż w swoim otoczeniu.

   • Martina Neumayer

    Nooo.. Tu też kretyni załapują bloka.

    • Serio? Kolejny blok?

     To czemu ty go jeszcze nie masz?

     • Martina Neumayer

      Bo się dobrze z wami, takimi właśnie idiotami bawię.

  • variete

   Google też wspiera klucze sprzętowe w dwuetapowej weryfikacji, tępa dzido.

 • Krzysztof Nowacki

  To ja czegoś nie rozumiem. Czemu to jest nowość. Z takiej funkcjonalności korzystam już od przynajmniej dwóch lat. Przy próbie logowania się do konta google na nowym urządzeniu lub poprzez jakąś aplikację jestem wyświetla mi się na telefonie i tablecie monit z prośbą o potwierdzenie tego, że właśnie się loguję. I nie jest to dzięki jakiejś zewnętrznej aplikacji. Taka opcja była dostępna w ustawieniach konta.

  • No dokładnie, nie jest to przecież żadna nowość 🤔

  • Fox

   No ja zrozumiałem że tu chodzi o wciśnięcie fizycznego przycisku który ma za zadanie działać niczym prawdziwy „keypass” fizyczny w postaci obecnych penów usb którego w teorii nie da się shakować. Natomiast to wyskakujące okienko na telefonie do kliknięcie OK to jest jak najbardziej do podrobienia.

  • RS2_15237_THE_END

   To ja mam inaczej, zawsze logując się na nowym urządzeniu muszę podać SMS z telefonu, i dopiero potem przychodzi mi potwierdzenie, że zostało użyte logowanie na nowym urządzeniu z pytaniem czy to ja.x