To musiało się stać prędzej czy później. Qualcomm zaprezentował właśnie trzy nowe układy, w tym Snapdragon 730G, czyli układ stworzony z myślą o grach. Smartfony do gier cieszą się coraz większą popularnością, więc chipy tego typu były tylko kwestią czasu.

Snapdragon 730G dedykowany mobilnemu graniu

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Najbardziej oczywistym wyborem do smartfonów dla graczy wydają się jednostki flagowe. Mają one jednak pewną wadę, a mianowicie cenę. Przy grach wydajność samego procesora nie jest aż tak ważna. Owszem, jednostka musi oferować przyzwoite osiągi, jednak nie musi być z najwyższej półki. Najważniejszymi elementami w przypadku gier są RAM i układ graficzny. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli kupić znacznie tańsze smartfony dedykowane mobilnemu graniu. Do tej pory układ graficzny i procesor były zwykle z tej samej półki, jeśli o możliwości chodzi. Czasami trafialiśmy na układy o stosunkowo mocnych rdzeniach jednak wyposażone w słabą grafikę. Snapdragon 730G jest więc na tym polu wyjątkowy, ponieważ posiada podkręconą grafikę. Sama litera G w nazwie oznacza Game. 

Zobacz też: iPhone 2019 – więcej nowości niż się spodziewamy

Układy Snapdragon 730 i 730G są niemal identyczne. Spójrzmy na ich specyfikację:

  • Osiem rdzeni wykonanych w procesie litograficznym 8 nm w tym 2 wydajne Cortex A76 o taktowaniu 2,2 GHz i sześć słabszych Cortex A55 o taktowaniu 1,8 GHz.
  • Układ graficzny Adreno 618, który w przypadku Snapdragona 730G został podkręcony o 15%
  • Obsługa RAM do 8 GB
  • DSP Hexagon 688
  • ISP Spectra 350
  • Modem Snapdragon S15
  • Bluetooth 5.0 z obsługą protokołu aptX
  • Qualcomm QuickCharge 4+

Jak widać, główną różnicą pomiędzy tymi dwoma układami jest podkręcony układami jest podkręcony układ graficzny.

Snapdragon 665

Nie możemy jednak zapominać, że nie są to jedyne układy zaprezentowane podczas dzisiejszej konferencji. Ukazał się także następca już kultowego Snapdragona 660. Snapdragon 665 zapowiada się na ciekawą ewolucję. Po pierwsze zmniejszeniu ulegnie proces technologiczny. Zamiast 14 nm będzie on produkowany w 11 nm. Dostaniemy także wydajniejszy układ graficzny Andreono 610. Dodatkowo układ ten ma wspierać rozdzielczość aparatu do 48 Mpix oraz AI.

Źródło: androidpolice, qualcomm
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.