Chrome poprawi komfort przeglądania sieci na słabym łączu

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-04-08

Przy coraz cięższych i bardziej złożonych stronach internetowych, protokoły umożliwiające doczytywanie treści w locie są niezwykle użyteczne. Pozwalają one witrynom pobierać tylko obrazy i pozostałe elementy, które użytkownik widzi, pomijając te, które są poniżej wyświetlanej treści. Chociaż jest to możliwe dzięki bibliotekom JavaScript od lat, natywne implementacje powinny być zawsze preferowane, ponieważ są znacznie mniej zasobożerne.

Szybsze ładowanie stron w Chrome

Szybsze ładowanie stron w Chrome

Zespół Chrome nad takim rozwiązaniem pracował przez ostatni rok.  Teraz, Google ogłosił, że zostanie on dodany do przeglądarki razem z premierą wersji Chrome 75, która odbędzie się już w maju. Wcześniejsze funkcje tej usługi były testowane na Wyspach Kanaryjskich, czyli w miejscu z dość ograniczonym dostępem do szybkiego internetu. Ich wyniki są bardziej niż zadowalające. Obrazy i inne elementy poniżej wyświetlanej treści strony zostaną załadowane tylko wtedy, gdy użytkownik przewinie je. W większości przypadków powinny być ładowane z wyprzedzeniem, dzięki czemu użytkownicy nie zauważą nawet działania tych mechanizmów.

Zobacz też: Facebook to schronienie dla cyberprzestępców. Nielegalne usługi kwitną

Umożliwi to nie tylko przeglądanie sieci przy słabych warunkach, ale także ograniczy zużycie pakietów internetowych. Funkcja ta będzie dostępna dla wszystkich platform, na których działa Chrome. Jednak w Androidzie będzie działała najagresywniej. Ucierpieć mogą jednak na tym właściciele stron, ponieważ jeśli treść nie zostanie przewinięta do reklam, to nie zostaną one załadowane. Jeśli nie chcecie czekać na najnowszą aktualizację, możecie już teraz uruchomić tę funkcję. Wystarczy, że wpiszecie w pasku adresu chrome://flags a następnie w pasku wyszukiwania Lazy i aktywujecie obydwie dostępne opcje.

Źródło: androidpolice

 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x