3d touch android q

Android Q z 3D Touch – szykuje się przełom?

Newsy

Odkąd Apple wprowadziło 3D Touch w iPhone 6S wiele osób czekało na zaimplementowanie podobnego rozwiązania w urządzeniach z Androidem. W skrócie jest to możliwość rozpoznawania przez system siły nacisku, jaką przykłada użytkownik do wyświetlacza. Wiąże się ona zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem, chociaż niektórzy starali się obejść pierwszy punkt drugim. Teraz wiele wskazuje na to, że Google zdecydowało się wprowadzić 3D Touch w Android Q. Lepiej późno, niż wcale, ale pytań wciąż jest wiele.

3D Touch w Android Q spełnieniem marzeń deweloperów?

android q 3d touch

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Tak naprawdę już w 2017 roku, gdy świat ujrzał Androida Oreo, Google zdecydowało się wprowadzić swego rodzaju alternatywę dla 3D Touch. Mowa o akcjach wywoływanych długim przytrzymaniem ikony. Wykorzystywane są one głównie w launcherach. Nie we wszystkich, ale większość pozwala na wywołanie unikalnego polecenia dla konkretnej aplikacji. Programiści mogą dowolnie dostosowywać, co ma się kryć pod rozwijanym menu — dla aparatu może to być od razu selfie, dla Facebooka pisanie postu. Jednak to alternatywa, która jest po prostu uboższa.

iphone 3d touch

Z czujnikiem nacisku kilku producentów próbowało walczyć na własną rękę. Między innymi było to ZTE, ale zdecydowanie najpopularniejszym jest Samsung, który rezygnując z fizycznych klawiszy pod ekranem, stworzył czujnik haptyczny, wyczuwający nacisk na dole panelu. Tylko na dole, co warto zaznaczyć. W Android Q mają się pojawić dedykowane biblioteki, które pozwolą programistom zaplanować stosowne akcje, gdy mocniej naciśniemy na wyświetlacz. Tym sposobem jeden ze wspomnianych na początku problemów jest załatwiony. Pozostaje tylko zastosować odpowiedni panel, który będzie w stanie zebrać odpowiednie interakcje.

Zobacz też: Zobacz, co się zmieniło w drugim wydaniu testowym Android Q.

To właśnie może być największy problem. Google zdecyduje się na wprowadzenie obsługi 3D Touch w Android Q, ale czy producenci skuszą się na dodatkowe koszty? W końcu nie wiemy też, czy programiści chętnie będą wykorzystywać nowe biblioteki i tym sposobem będzie to kolejna funkcja, która z czasem umrze.

 

Źródło: Android Police


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x