O ironio… Huawei mógł należeć do Motoroli

Łukasz Pająk Newsy 2019-04-03

Spójrzmy na dzisiejszy rynek. Huawei jest ewidentnie rozpędzony w pogoni o fotel lidera mobilnego rynku. Chińczycy chcą ten tytuł uzyskać już w przyszłym roku. Z kolei Motorola to niegdyś wielki gigant, a dzisiaj po przebojach z Google należy do Lenovo i… żyje własnym życiem, ale pod chińskimi rządami. Jednak, gdy cofniemy się o ponad 15 lat, to zdecydowanie sytuacja wyglądała inaczej. Wtedy też mogło dojść do umowy, która sprawiłaby, że dzisiejszy mobilny rynek wyglądałby zupełnie inaczej.

Huawei chciał się sprzedać, a Motorola uznała, że to za droga oferta

huawei motorola zarobek zysk sprzedaz

Motorola uważana jest za pioniera i kluczową firmę w kontekście bezprzewodowej telekomunikacji. Razem z Nokią i Ericssonem stanowi trzon tego, że dzisiaj z niemalże każdego miejsca na świecie możemy rozmawiać. Ma to też swoje wady, ale… Skupmy się na Motoroli i Huawei, czyli firmach, które teoretycznie bardzo rzadko są ze sobą zestawiane. Na powyższym zdjęciu możecie ujrzeć potencjalnie jedną z najbardziej istotnych rozmów w kontekście mobilnego rynku. Z perspektywy czasu wiemy, że potencjał był ogromny, ale… nie uprzedzajmy faktów. Od lewej strony widzicie (uwzględniając niezamazane twarze): Rena Zhengfei (założyciel Huawei), Mike’a Zafirovskiego (COO Motorola) i Larryego Chenga (odpowiedzialny za biznes w Chinach, Motorola). Za czarną plamą kryje się tłumaczka. Prezes Huawei zaproponował, że chętnie sprzeda swoją firmę i… kilka tygodni później list intencyjny w tej sprawie został podpisany. Cała transakcja opiewała na kwotę wynoszącą 7,5 miliarda dolarów.

motorola logo

Jak sami wiecie, Motorola nie przejęła Huawei, ale ciekawy jest jeden z powodów, który kierował Ren Zhengfei w celu sprzedaży firmy. Była to chęć uniezależnienia się od chińskiego rządu. Dzisiaj ta kwestia jest dosyć… śliska.

huawei motorola zarobek zysk sprzedaz

Czemu Motorola nie zdecydowała się na zakup Huawei? Powodów może być kilka. Z jednej strony pojawił się nacisk ze stron aktualnych wtedy partnerów Amerykanów. Z drugiej jednak to sama kwota przeraziła prezesa firmy. Dzisiaj możemy tylko pokazać, jak kształtują się zyski obu producentów. To dobitnie pokazuje, jak Huawei dobrze się życie potoczyło. Co z Motorolą? Oczywiście ta w 2011 roku została sprzedana Google za 12,5 miliarda dolarów. Finansista ze mnie żaden, ale zestawiając obie kwoty i mając na względzie wszelkie inflacje, różne rozwoje sytuacji, pojawienie się Androida, to… faktycznie Huawei był drogi.

Czy Motorola dobrze zrobiła, że nie kupiła Huawei?

motorola google

Na powyższe pytanie nigdy nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi. Tak samo, jak na to, czy Motorola by przetrwała po tej transakcji, czy Huawei wzbiłby się na sam szczyt? Ok, akurat w przypadku tego ostatniego można być bardziej pewnym, że tak by się nie stało. Kto wie, Może równie dobrze Android nigdy by nie powstał? Wersji wydarzeń jest naprawdę wiele.

Zobacz też: Play otwiera się na eSIM.

Na koniec warto pamiętać, że nie cała Motorola należy do Chińczyków. Podobnie jak w przypadku Nokii, tak i Amerykanie sprzedali wyłącznie część odpowiedzialną za urządzenia mobilne (Motorola Mobility), podczas gdy Motorola Solutions wciąż rozwija systemy komunikacji. Mimo wszystko jestem ciekawy Waszej opinii na temat całej transakcji — Amerykanie dobrze zrobili?

 

Źródło: Fincancial TimesPrzewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x