blackphone

Obecne smartfony mają ogromne możliwości. Ma to swoje liczne zalety, ale również ciągnie to wszystko za sobą wiele złego. Od wielu lat mówi się o utracie sfery prywatnej człowieka na wszelaki sposób. Jednym z najczęściej wspominanych powodów takiego stanu rzeczy są właśnie telefony komórkowe wyposażone w zaawansowane systemy operacyjne.

Dzisiaj namierzenie kogokolwiek nie stanowi żadnego problemu. Każdy z nas ma inteligentne urządzenie w postaci smartfonu przy sobie. Mimo wszystko także tzw. featurephone’y nie stanowią żadnego zabezpieczenia przed utratą prywatności, gdyż znany nam standard GSM praktycznie nie ma żadnych zabezpieczeń w kwestii poufności danych. Dodając do tego chociażby system Android, za pomocą którego większość użytkowników komunikuje się na wszelkie możliwe sposoby ze światem, otrzymujemy ogromny wyciek prywatnych informacji. Temu ma nadejść kres, a to za sprawą telefonu Blackphone, który właśnie został zapowiedziany. Niestety, ale na obecną chwilę niewiele można powiedzieć o zabezpieczeniach zastosowanych w tym urządzeniu. Wiadomo jedynie, że będzie ono bazowało na napisanym od nowa systemie Android ukrytym pod nazwą PrivateOS. Sam projekt to połączenie dwóch firm: Geekphone i Silent Circle. Ten pierwszy to producent urządzeń mobilnych, który mógł zapaść w pamięci za sprawą stworzenia pierwszego smartfonu z systemem FirefoxOS. Z kolei druga firma specjalizuje się w oprogramowaniu na Androida i iOS, które ma na celu rozwijać bezpieczna komunikację. Tak oto wygląda ich połączenie, czyli zapowiedź Blackphone’a:

Niewyjaśnionych zagadnień dotyczących zabezpieczeń omawianego urządzenia jest wiele. Chociażby pod znakiem zapytania stoi sam numer IMEI. Niemniej jednak, wszystkie niejasności powinny zostać oficjalnie wyjaśnione podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie. Tam też zostanie zaprezentowany Blackphone oraz rozpocznie się jego przedsprzedaż.

źródło: Phone Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.