Aparat Nokii 7 Plus stale łączy się z Facebookiem – czy to powód do obaw?

Łukasz Pająk Newsy 2019-03-30

Niedawno chwaliłem Nokię za to, że wie jak podejść do mobilnego rynku. To podejście potwierdziła recenzja Nokii 8.1. Jednak nie może być idealnie, prawda? Dlatego HMD Global oberwało się za felerną partię Nokii 7 Plus, która wysyłała dane na chińskie serwery. Firma wytłumaczyła sytuację, ale tymczasem okazuje się, że to nie koniec problemów związanych z tym modelem. Tym razem Nokia 7 Plus, a raczej jej aparat zawsze musi sprawdzić, co słychać u Facebooka.

Po co aparat Nokii 7 Plus łączy się z Facebookiem?

nokia 7 plus

O ile na razie żadnych szczegółów czy też jakiejkolwiek odpowiedzi od HMD Global nie znamy, tak należy traktować sytuację neutralnie. Oczywiście z pewną dozą zwątpienia w programistów Nokii, więc do rzeczy. Jeden z użytkowników Reddita postanowił prześledzić logi AdGuarda i zauważył, że aparat jego Nokii 7 Plus za każdym razem stara się połączyć z serwerami Facebooka. W jakim celu? To właśnie zagadka. Możliwości jest kilka i zacznę od tej najbardziej realnej dla mnie, czyli inicjalizacja usługi Bothie, za pomocą której możemy transmitować obraz właśnie na ten portal społecznościowy. Programiści pracujący dla Finów najzwyczajniej w świecie się nie postarali i próba nawiązania połączenia z Facebookiem nie następuje w momencie uruchomienia usługi, a po prostu przy uruchomieniu aplikacji. Taki zabieg potencjalnie jest niebezpieczny dla danych użytkownika, ale oczywiście ta sytuacja ma też zdecydowanie bardziej rozbudowane wersje wydarzeń. Nietrudno opisać ją jako kolejną próbę udostępniania informacji o użytkowniku, czyli sprzedaży naszych danych. Na poparcie tej tezy dochodzi argument, że aparat Nokii 7 Plus nie łączy się z YouTubem, na którego też możemy strumieniować obraz. Kontrargumentem tego jest fakt, że Android może być stale połączony z tym serwisem.

Zobacz też: ACTA2 – o co tak właściwie chodzi?

Na deser informacja, że użytkownicy, którzy przeanalizowali swoje egzemplarze Nokii 7 Plus, potwierdzili tę sytuację oraz dodali, że usunęli wszelkie inne możliwe aplikacje, mogące łączyć się z Facebookiem. Czy szykuje się kolejna afera? Nie sądzę, aczkolwiek HMD Global powinno wydać oświadczenie w tej sprawie.

 

 

Źródło: Reddit


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x