Android w samochodach – Google tworzy z producentami aut sojusz Open Automotive Alliance

1 minuta czytania
Komentarze
android oaa

Jeszcze w zeszłym roku informowaliśmy Was o prawdopodobnej współpracy Audi i Google. Całość miała zostać ujawniona na dopiero, co rozpoczętych targach Consumer Electronics Show w Las Vega. Tak też się stało, ale w rzeczywistości nie tylko firma należąca do klasy premium bierze w tym wszystkim udział.

Google postanowiło zewrzeć siły razem z Audi, Hondą, Hyundaiem, grupą General Motors oraz Nvidią. Sojusz ten został nazwany Open Automotive Alliance i ma na celu wprowadzenie do świata motoryzacji systemu Android. Podział wydaje się prosty: Nvidia udostępnia układy, Google tworzy system, a producenci samochodów umieszczają to wszystko w swoich modelach. Stworzenie nowej gałęzi dla mobilnego oprogramowania z Robocikiem jako logo wiąże się z nowymi możliwościami dla deweloperów, którzy również otrzymają nowe możliwości związane z tworzeniem aplikacji przeznaczonych do… samochodów. Jednak Open Automotive Alliance to nie pierwszy tego typu pomysł. Od dłuższego czasu słyszy się o podobnym projekcie Apple, który został ogłoszony w czerwcu ubiegłego roku. Atuty przewyższające iOS nad Androidem skupiają się głównie na tym, że tym pierwszym ekosystemem interesuje się znacznie większa grupa producentów.

Jednak wszystko będzie można dopiero porównać na własnej skórze. To najprawdopodobniej zostanie umożliwione jeszcze w tym roku, gdyż producenci właśnie na ten okres szykują pierwsze samochody korzystające z systemu rozrywkowo-informacyjnego opartego na platformie Android.

źródło: Phone Arena

Motyw