Rozszerzona rzeczywistość nie stanowi już elementu fantastyki naukowej. Od lat jest ona obecna w naszych smartfonach, a jej możliwości ciągle rosną. Początki były dość prymitywne. Jeszcze za czasów Symbian OS S60 2nd były dostępne proste gry wykrywające ruch ręki za pomocą kamery, wyświetlające przeciwników w tle. Dziś możliwości tej technologii są znacznie wyższe.

MIUI z Google Lens

google lens miui

Aplikacja Google Lens rozpoznaje przedmioty znajdujące się w oku kamery i umożliwia ich wyszukiwanie. Dzięki temu możemy zapisać kontakt do pamięci telefonu bezpośrednio z wręczonej nam wizytówki, znaleźć film lub muzykę kierując oko aparatu bezpośrednio na okładkę oraz skanować kody QR i kody kreskowe. Nie jest to jednak szczyt możliwości Google Lens. Umożliwia także rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku, mebli, a nawet zwierząt i roślin. Co prawda nie działa to jeszcze idealnie i czasami się myli — mój Chromebook Lenovo ThinkPad 11e jest ciągle nazywany MacBookiem, a jest chyba najmniej podobnym laptopem do niego na rynku, ale przynajmniej aplikacja widzi w nim komputer.

Zobacz też: Xiaomi Mint Launcher zawitał do Sklepu Play – liczy się prostota

Do tej pory jednak użytkownicy smartfonów Xiaomi musieli uruchamiać Google Lens z pozycji Asystenta Google. Niestety nie dało się tego uruchomić z menu aparatu. Na szczęście Xiaomi we współpracy z Google zintegrowało tę funkcję z aplikacją aparatu w MIUI. Niestety na chwilę obecną opcja ta jest dostępna jedynie dla Pocophone F1, Redmi Note 7 i Redmi Y2. Nie wiadomo jeszcze, kiedy i czy pozostałe urządzenia dostaną stosowną aktualizację.

Źródło: mi.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.