Project Athena z DDR5

Zintegrowane karty graficzne będą przyszłością laptopów? Kto na tym ucierpi?

Newsy

Nvidia MX to seria kart graficznych dedykowanych laptopom. Cechują się one stosunkowo niską ceną oraz stosunkowo niskimi temperaturami, dzięki czemu mogą być stosowane zarówno w tańszych komputerach, jak i tych niewielkich. Okazuje się jednak, że dobre lata dla producenta w tym segmencie mogą powoli zbliżać się ku końcowi.

Intel Gen 11 – pierwsze testy

intel gen 11

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Zintegrowane układy graficzne przez lata istniały głównie po to, żeby obsługiwać pulpit na komputerze. Z czasem oczywiście zyskiwały mocno na wydajności, jednak wciąż były zbyt słabe do zaawansowanych gier lub pracy opierającej obliczenia na układzie graficznym. AMD dzięki mobilnym APU z serii Ryzen wykorzystującym układy graficzne Vega udowodniło, że można spokojnie zastąpić dedykowane grafiki z niskiej półki. Należy jednak pamiętać, że udziały AMD na rynku laptopów są dość niskie.

Zobacz też: Radio FM w smartfonie? Oto najlepsze aplikacje radiowe

Zmiany możemy więc zawdzięczać głównie Intelowi, który po wielu latach przestał traktować zintegrowane układy graficzne po macoszemu. Już w zapowiedziach mówiono, że Intel Gen 11 może osiągnąć wyniki zbliżone do Nvidia MX z serii 100. Teraz jednak mamy do dyspozycji odpowiednie testy tych układów. Według nich wydajność jest w przybliżeniu dwukrotnie wyższa niż w przypadku Intel UHD 620 i mniej więcej taka sama jak w przypadku NVIDIA MX 130. Oznacza to, że procesor graficzny Intel Gen 11 podważa sens istnienia kart Nvidia MX110 i MX130.

Dzięki temu nie tylko nowe laptopy mogą być zauważalnie tańsze, ponieważ płyta główna nie będzie wymagała elementów pod kartę graficzną, a i cena samej grafiki nie będzie wchodziła już w skład laptopa, ale mogą być także cichsze, mniejsze i lżejsze. Wszystko to dlatego, że jedynym wymaganym chłodzeniem będzie to dla procesora. Obecnie natomiast trzeba chłodzić zarówno CPU, jak i GPU. Oczywiście mówimy tutaj o wydajności niższej niż w Nvidia GT 1030. Jest to deskoptowa karta graficzna z niskiej półki. Dlatego też nie ma mowy, żeby w przypadku laptopów dla graczy czy dedykowanych pracy z grafiką taka zmiana miała jakiekolwiek znaczenie. One i tak będą potrzebowały dedykowanej karty graficznej. Jest to jednak świetna informacja dla użytkowników ultrabooków.

Źródło: wccftech


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x