Huawei obecnie ma dwa, istotne cele: Pierwszym jest zdetronizowanie Samsunga i zostanie najpopularniejszym producentem smartfonów. Drugim, wynikającym raczej z konieczności, a nie ambicji jest natomiast kompletne uniezależnienie się od Amerykanów. Dlatego też producent nie kupuje gotowych układów od Qualcomma, a produkuje własne. Owszem, jest jeszcze MediaTek, ale ich układy nigdy nie należały do najwydajniejszych, a użytkownicy smartfonów z układami tej firmy często się na nie skarżą.

Kirin 985 będzie wykonany w najnowszej technologii

huawei Kirin 985

Właśnie dlatego autorskie układy są dla Huaweia tak ważne. Ponadto daje to producentowi szansę na rozwinięcie skrzydeł. Huawei dzięki temu, że sam projektuje swoje układy, nie jest ograniczany w żaden sposób do nich. Dzięki temu, w przeciwieństwie do większości firm, zamiast dostosowywać smartfon do dostępnego SoC, Huawei może zaprojektować układ pod telefon, który planuje zrobić. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma róży bez kolców. O ile własny układ jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, tak zaprojektowanie i produkcja wymaga zaawansowanego zaplecza technologicznego. Dodatkowo wymagany jest także duży nakład finansowy.

Zobacz też: TSMC vs Samsung – Apple i Qualcomm na tym skorzystają?

Nic więc dziwnego, że Huawei korzysta z usług najlepszego, z najlepszych w tej branży, czyli TSMC. Dzięki współpracy z tym gigantem najnowszy Kirin 985 będzie pierwszym układem ARM stworzonym w najnowszym procesie litograficznym 7 nm+, o którym już wspominaliśmy jakiś czas temu. Proces ten od standardowego 7 nm różni się tym, że dzięki wykorzystaniu technologii Extreme Ultra Violet, który wykorzystuje światło do wytrawiania mikroskopijnych wzorów na płytce silikonowej i pozwala na budowę miliardów tranzystorów na jednym chipie przy znacznym ograniczeniu błędów produkcji. Dzięki temu najnowsze układy będą posiadały mniejszą liczbę wad. Dodatkowo będą też tańsze w produkcji, ponieważ spadnie ilość odpadów.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.