oppo f11 pro oficjalnie cena specyfikacja design

Qualcomm już to wie — aparaty 64 MPx i 100 MPx już w 2019 roku

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Niedawno Qualcomm zmienił swoje podejście do przedstawiania specyfikacji Snapdragonów. Oznacza to, że bez wszelkich dodatkowych funkcji i przetwarzania, są one w stanie obsługiwać matryce do 192 MPx. Oczywiście dzisiaj takie nie istnieją, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby je stosować. Teraz Amerykanie dodają, żeby w przyszłym roku szykować się na aparaty 64 MPx i 100 MPx. Co ciekawe, to nie skok na ciekawy marketing, bo u podstaw może mieć sens dla poprawy jakości zdjęć i filmów.

Qualcomm jest pewny, że w przyszłym roku smartfony pokażą się z aparatami 64 MPx i 100 MPx

Oczywiście nie można zapominać, że nigdy nie przeskoczymy problemu rozmiaru matryc, który jest największym argumentem, że smartofny nigdy nie będą robić tak dobrych zdjęć i kręcić tak dobrych filmów, jak dedykowane do tych zadań urządzenia. Ok, skoro to mamy jasne, to przejdźmy do wypowiedzi Qualcomma, który wie, że w przyszłym roku na topie będą smartfony z aparatami 64 MPx i 100 MPx. Jakby nie patrzeć, ten trend jest już dzisiaj widoczny, bo matryce 48 MPx dla głównego zestawu i 32 MPx dla selfie są już na porządku dziennym.

Po co nam aparaty 64 MPx i 100 MPx?

Redmi Note 7 PRO premiera

Jak to działa wyjaśniłem między innymi przy okazji omówienia „oszustwa” aparatu w Redmi Note 7. W skrócie dla matrycy 48 MPx łączone są 4 piksele w 1, więc ostatecznie zdjęcia ma 12 MPx, a algorytmy dopasowują najlepszą jakość oraz zbierają więcej światłą. Analogicznie dla nadchodzących aparatów — z 64 MPx zrobimy zdjęcie 16 MPx, a ze 100 MPx będzie to 25 MPx. Choć w przypadku tego ostatniego zastanawiam się, czy firmy nie pójdą w kierunku składania 8 pikseli w 1. Wtedy aparat 100 MPx będzie robił zdjęcia o rozdzielczości 12,5 MPx.

Zobacz też: Składana Motorola RAZR ma już swoją specyfikację techniczną.

Oczywiście wszystko wyjdzie z czasem, a pierwszych szczegółów spodziewałbym się pod koniec roku. Niemniej to nie jedyna zapowiedź Qualcomma, bo ten wspomniał również o Snapdragonie 865. Kolejna generacja flagowego układu ma wspierać możliwość nagrywania filmów w HDR10. Jakby nie patrzeć, to istotny skok w rozwoju mobilnej fotografii.

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy