Nikt nie powinien się zdziwić, jak codziennie będą pojawiać się na łamach naszego portalu nowe informacje na temat Androida Q. Nowości związane z tym systemem są cały czas odkrywane — w końcu Google nie podaje listy zmian, ale najważniejsze zebraliśmy już dla Was. Wśród nich mamy między innymi tryb pulpitu, ale tym razem przyszedł czas na coś zupełnie niespodziewanego, czyli dymki powiadomień.

Dymki powiadomień, czyli Android Q uczy się od innych

Dotychczas ta forma wyświetlania informacji była kojarzona wyłącznie z Facebookiem, a właściwie Messengerem. Wielu programistów próbowało też pójść w tę stronę, ale ostatecznie to właśnie gigant społecznościowy pozostał ze swoim rozwiązaniem. Teraz przyszła pora na Google, aby zastosować coś podobnego, ale dla całego systemu. Android Q ma zbierać wszelkie powiadomienia w dymki, aby z ich poziomu na przykład odpisywać na wiadomości. Wykorzystane zostaną wprowadzone w Androidzie Oreo kanały powiadomień, aczkolwiek na razie widać, że nie jest to funkcja, którą Google chce się dzielić — nie jest ona dostępna standardowo.

Zobacz też: Co oznacza wprowadzenie USB4 dla Apple?

Jak oceniam to rozwiązanie? Ma szansę odnieść sukces, ale ewidentnie wymaga dopracowania. W końcu dymki czatu w Messengerze to jedna z tych funkcji, która sprawia, że ciężko o atrakcyjną alternatywę dla tego programu. Jednak dymki powiadomień będą rządzić się swoimi prawami i niewątpliwie programiści będą musieli dostosować się do nowych wymagań. Pozostaje pytanie, czy to zrobią?

 

Źródło: 9to5google

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.