Dymki powiadomień w Android Q – Google uczy się od Facebooka?

Łukasz Pająk Newsy 2019-03-17

Nikt nie powinien się zdziwić, jak codziennie będą pojawiać się na łamach naszego portalu nowe informacje na temat Androida Q. Nowości związane z tym systemem są cały czas odkrywane — w końcu Google nie podaje listy zmian, ale najważniejsze zebraliśmy już dla Was. Wśród nich mamy między innymi tryb pulpitu, ale tym razem przyszedł czas na coś zupełnie niespodziewanego, czyli dymki powiadomień.

Dymki powiadomień, czyli Android Q uczy się od innych

Dotychczas ta forma wyświetlania informacji była kojarzona wyłącznie z Facebookiem, a właściwie Messengerem. Wielu programistów próbowało też pójść w tę stronę, ale ostatecznie to właśnie gigant społecznościowy pozostał ze swoim rozwiązaniem. Teraz przyszła pora na Google, aby zastosować coś podobnego, ale dla całego systemu. Android Q ma zbierać wszelkie powiadomienia w dymki, aby z ich poziomu na przykład odpisywać na wiadomości. Wykorzystane zostaną wprowadzone w Androidzie Oreo kanały powiadomień, aczkolwiek na razie widać, że nie jest to funkcja, którą Google chce się dzielić — nie jest ona dostępna standardowo.

Zobacz też: Co oznacza wprowadzenie USB4 dla Apple?

Jak oceniam to rozwiązanie? Ma szansę odnieść sukces, ale ewidentnie wymaga dopracowania. W końcu dymki czatu w Messengerze to jedna z tych funkcji, która sprawia, że ciężko o atrakcyjną alternatywę dla tego programu. Jednak dymki powiadomień będą rządzić się swoimi prawami i niewątpliwie programiści będą musieli dostosować się do nowych wymagań. Pozostaje pytanie, czy to zrobią?

Źródło: 9to5google • Andy

  pisalem jzu o tym na innym blogu. mam to samo w szajsungu a8 z pie 9 XD

 • LCD

  I znowu jedną z ciekawszych funkcji będzie taka, która jest już w innych nakładkach producentów.

 • kazik1902

  W Messengerze od razu wyłączyłem tą funkcję. Na co mi jakiś dymek zasłaniający treści na ekranie?

 • Łukasz

  I to jest dobra wiadomość. Ciekawe czy Huawei tego nie usunie.

 • Antoni Malinowski

  A istnieje może zewnętrzna aplikacja która oferuje dymki dla wszystkich powiadomień?

  • QQryQ

   nBubble powinno dać rade

 • Remek Falkowski

  Serio? Niesamowite.

 • teges

  W końcu może będzie alternatywa dla Messenger, który potrafi denerwować.

  • LCD

   Jak masz Samsunga z OneUI to jest tam taka opcja co się nazywa „Widok inteligentnego wyskakującego okna”. ja używam przy Messenger Lite. Fajne o tyle, że można ustawić nawet przeźroczystość tego okna.x