Intel uczy się od AMD? Mocne iGPU także w procesorach niebieskich

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-03-15

Układy graficzne zintegrowane w procesorach dawniej służyły tylko do wyświetlania pulpitu. Obecnie, nawet te od Intela pozwalają nawet na stosunkowo przyjemną rozgrywkę w mało wymagające tytuły. W porównaniu do konkurencji od AMD wciąż są jednak śmiesznie słabe. Jednak w najnowszej generacji układów Intela ma się to zmienić.

Intel Iris Plus Graphics 940 – wydajne iGPU od Intela

Intel Iris Plus Graphics 940

Nie zawsze możemy sobie pozwolić na dedykowaną kartę graficzną. Takie rozwiązania, mimo że są znacznie wydajniejsze od iGPU, stanowią problem, jeśli chcemy złożyć bardzo mały i energooszczędny komputer. Co prawda w większości obudów mini ITX lub jest miejsce na dedykowaną kartę graficzną, są one jednak dość małe, przez co mają spore problemy z odprowadzaniem ciepła. Dodatkowo karty graficzne mają całkiem spory apetyt na energię.

Zobacz też: Asus Zenfone Max Shot i Max Plus M2 oficjalnie, a wraz z nimi Snapdragon SiP 1

Najnowszy układ graficzny Intel Iris Plus Graphics 940 ma zostać wykorzystany w procesorach z rodziny Elkhart Lake, co stanowi bardzo istotną modernizację w zakresie zintegrowanej grafiki. Jego wydajność ma być wyższa o niemal 78% względem najwydajniejszego poprzednika. Dodatkowo ma być mocniejszy o… 1,67% od zeszłorocznego iPGU AMD Vega 11. Z jednej strony brzmi to dosyć śmiesznie. Należy jednak pamiętać, że Vega 11 jest naprawdę potężnym układem jak na grafikę zintegrowaną. Pod względem wydajności niewiele ustępuje Nvidi GT 1030. Pozwala między innymi na grę w Wiedźmina 3 przy średnich ustawieniach graficznych i rozdzielczości FHD w około 30 klatkach na sekundę, chociaż z lekkimi spadkami do 25 klatek w bardziej obciążających grafikę lokacjach. A jak dobrze wiemy, Wiedźmin 3 nie należy do gier o niskich wymaganiach. W ten oto sposób nawet osoby, które wolą układy Intela od AMD, będą mogły sobie pozwolić na mały i energooszczędny komputer, który może służyć do grania w najnowsze tytuły, rzecz jasna na przykręconych ustawieniach graficznych i obniżonej rozdzielczości.

Źródło: tomshardware


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x