Axel Voss, autor ACTA2 – musimy zastanowić się, czy YouTube powinien istnieć

Adrian Celej Newsy 2019-03-15

Jesteśmy coraz bliżej ostatecznego głosowania w sprawie ACTA2. Temat wzbudza coraz większe kontrowersje, kolejni politycy przestają być pewni tego, za czym głosują. Tym czasem autor ACTA2 – Axel Voss nie owija w bawełnę i mówi wprost co nas czeka, po wprowadzeniu ACTA2.

YouTube zniknie?

W wywiadzie dla Deutsche Welle, Axel Voss odniósł się do platform udostępniających treści, takich jak YouTube. Podczas rozmowy padła wypowiedź:

Oni [Youtube] zbudowali model biznesowy na majątku innych osób – na dziełach chronionych prawem autorskim. Jeśli intencją platformy jest zapewnienie ludziom dostępu do dzieł chronionych prawem autorskim, musimy zastanowić się, czy taki rodzaj działalności powinien istnieć.

Te 2 zdania dają do zrozumienia, że prawo nie przewiduje żadnej ulgi dla takich platform. Jeśli YouTube nie będzie spełniał wymogów nowego prawa, to zwyczajnie nie będziemy mogli z niego korzystać. Axel Voss raczej zapomniał, że obywatele chcą korzystać z takich usług i nie będą zadowoleni, gdy się im je odbierze.

Zobacz też: #stopACTA2 – zbliża się kolejne głosowanie i protesty w całej Europie

Co jeszcze zniszczy ACTA2?

Oczywiście nie tylko YouTube zniknie w wyniku ACTA2. Jakiś czas temu Twitch poinformował, że rozważa opuszczenie europejskiego rynku po wprowadzeniu ACTA2. Z internetu wyparują agregatory linków (np. Google News czy Wykop), upadnie wiele małych redakcji. Eksperci są także zgodni z tym, że odfiltrowane zostaną treści satyryczne. Nie będzie możliwości publikacji memów, nikt nie przerobi nagrania z wystąpienia polityka, internet się zmieni. Będzie to narzędzie w rękach nie obywateli, a paru korporacji, które przebiją się przez nowe przepisy.


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x