12 GB RAM w telefonie? Według Samsunga już w przyszłym roku to będzie standard

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-03-14

Coraz większa pamięć operacyjna w telefonach nie jest niczym dziwnym. Już teraz możemy spotkać pojedyncze modele wyposażone w 12 GB RAM. Trudno je jednak nazwać standardem. Według Samsunga to się jednak zmieni i to już w przyszłym roku, a przynajmniej wśród flagowców.

12 GB RAM LPDDR4X od Samsunga

Samsung 12 GB RAM

Samsung Electronics jest światowym liderem w dziedzinie technologii pamięci półprzewodnikowych. Właśnie ogłosił, że rozpoczął masową produkcję pamięci operacyjnej do smartfonów o pojemności 12 GB. Jest to pakiet o niskim poborze mocy i podwójnej prędkości transmisji danych. Został on przygotowany dla przyszłej generacji smartfonów z wysokiej półki.

Zobacz też: Unia Europejska chce zabronić modyfikacji oprogramowania w routerach

12 GB RAM w dużym stopniu przełoży się na działanie smartfonów. Dzięki tak wielkiej pamięci operacyjnej można w pełni wykorzystać potencjał wieloobiektywowych modułów aparatów, dodatkowo pamięć operacyjna jest niezwykle istotna dla działań wykonywanych przez moduły AI. Ponadto nowe moduły mogą pochwalić się niezwykle smukłą konstrukcją. Cały układ ma grubość zaledwie 1,1 mm. Pojemność 12 GB osiągnięto dzięki połączeniu sześciu 16-gigabitowych układów LPDDR4X opartych na procesie technologicznym 10 nm. Jeśli zaś chodzi o szybkość pamięci, to wynosi ona 4266 Mb/s. Ponadto producent podkreśla niskie zużycie energii przez układ. Z jednej strony taka ilość pamięci operacyjnej w smartfonie może się wydawać absurdalna, zwłaszcza że nie jeden komputer ma jej znacznie mniej. Z drugiej jednak kiedyś funkcjonowało takie powiedzenie, że RAM-u nigdy za wiele.

Źródło: samsung • Piotr Paweł Brandos

  podłączyć do monitora lub TV i mamy mały PC 😀

 • hejKamil

  Wszystko po to żeby mieć w dupie optymalizację i można było trzepać kasę za coś co niby musi być

  • TheDon Kichot

   Taniej zainwestować kilka $ w RAM, niż opłacić wiele godzin pracy programistów. Android ma to do siebie, że wiele z jego silnych stron to także największe słabości. Mnogość smartfonów do wyboru i różnorodność nakładek to lepszy wybór dla klienta, ale uderza w programistów, którzy zamiast wolny czas poświecić na lepszy wygląd, animacje, optymalizację, itp. muszą stale pracować nad eliminowaniem bugów występujących na różnych urządzeniach, procesorach, nakładkami, wersjach systemu, itp.

 • Miłosz Łupiński

  H@H@H@, na ch*j to komu to nie wiem. Rynek telefonów coraz bardziej odjeżdża w kosmos.

 • Magnum44pl

  Mam w stacjonarce 8 GB RAMu i wszystko działa przy prawdziwej wielozadaniowości. Do czego aż tyle RAMu Androidowi?…

  • Michał

   Do sprawnej pracy nakładki samsunga 🙂

   • Magnum44pl

    Samsung, Samsungiem. Inni producenci też tyle ładują teraz. Za rok jeszcze więcej. Co sprawi, że devowie już w ogóle przestaną optymalizować aplikacje i każda z nich będzie zajmować 2-3 GB w pamięci RAM. Chyba, że każdy chce mieć jednocześnie w pamięci PUBG, Fortnite i coś jeszcze…

    • Lama Bojowa

     Nie wiem w czym problem? Dają, to dają.

     • Magnum44pl

      Dają za darmo? Plus co z ludźmi, co mają np. 3 GB RAMu? Mają wymieniać sprawny sprzęt, bo aplikacje będą pisane coraz bardziej na odwal się?

     • Lama Bojowa

      No nie za darmo, ale aż tak bardzo ceny nie rosna przez więcej ramu. Aplikacje i tak w większości przypadków pisane na odpi***.

 • TheDon Kichot

  To nieźle. Ja mam 2GB RAM i rzadko kiedy sprawia mi to problemy. Gry potrafią wisieć w pamięci po kilkanaście minut i nic się nie wysypuje.

  • Kora

   Jaki masz telefon ?

   • TheDon Kichot

    W dalszym ciągu działającego płynnie, wydajnie i responsywnie starocia iPhone 6s

    • Kora

     To nie android 😉

 • Krzechu

  Tak, RAMu nigdy nie za wiele, szczególnie przy Androidzie.x