Coraz większa pamięć operacyjna w telefonach nie jest niczym dziwnym. Już teraz możemy spotkać pojedyncze modele wyposażone w 12 GB RAM. Trudno je jednak nazwać standardem. Według Samsunga to się jednak zmieni i to już w przyszłym roku, a przynajmniej wśród flagowców.

12 GB RAM LPDDR4X od Samsunga

Samsung 12 GB RAM

Samsung Electronics jest światowym liderem w dziedzinie technologii pamięci półprzewodnikowych. Właśnie ogłosił, że rozpoczął masową produkcję pamięci operacyjnej do smartfonów o pojemności 12 GB. Jest to pakiet o niskim poborze mocy i podwójnej prędkości transmisji danych. Został on przygotowany dla przyszłej generacji smartfonów z wysokiej półki.

Zobacz też: Unia Europejska chce zabronić modyfikacji oprogramowania w routerach

12 GB RAM w dużym stopniu przełoży się na działanie smartfonów. Dzięki tak wielkiej pamięci operacyjnej można w pełni wykorzystać potencjał wieloobiektywowych modułów aparatów, dodatkowo pamięć operacyjna jest niezwykle istotna dla działań wykonywanych przez moduły AI. Ponadto nowe moduły mogą pochwalić się niezwykle smukłą konstrukcją. Cały układ ma grubość zaledwie 1,1 mm. Pojemność 12 GB osiągnięto dzięki połączeniu sześciu 16-gigabitowych układów LPDDR4X opartych na procesie technologicznym 10 nm. Jeśli zaś chodzi o szybkość pamięci, to wynosi ona 4266 Mb/s. Ponadto producent podkreśla niskie zużycie energii przez układ. Z jednej strony taka ilość pamięci operacyjnej w smartfonie może się wydawać absurdalna, zwłaszcza że nie jeden komputer ma jej znacznie mniej. Z drugiej jednak kiedyś funkcjonowało takie powiedzenie, że RAM-u nigdy za wiele.

Źródło: samsung

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.