Kiedy warto kupić nowy dysk? Poczekaj chwilę, ale niezbyt długą

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-03-13

Jeszcze kilka lat temu ceny SSD odstraszały. Dyski o niewielkiej pojemności kosztowały tyle, że ich zakup to był swego rodzaju luksus. Na szczęście sytuacja się odwróciła. Oczywiście dyski talerzowe wciąż są znacznie tańsze w przeliczeniu na 1 GB, jednak składając nawet tani komputer, warto pokusić się o dysk o pojemności przynajmniej 100 GB, ponieważ ich ceny zaczynają się poniżej 100 zł, a ich wpływ na szybkość działania komputera jest olbrzymi.

Planujesz zakup dysku SSD? Jeszcze się trochę wstrzymaj

SSD obniżki

Niskie ceny częściowo są związane z wyprzedażą dysków o niskiej pojemności. Układy 120 GB na nikim nie robią wrażenia swoją pojemnością i ustępują miejsca pamięciom 240 GB w roli najniższej pojemności. Jest to świetna wiadomość dla osób, które składają tani PC albo mają wiekową konstrukcję, w którą nie chcą zbyt wiele inwestować, ponieważ instalacja systemu na takim dysku znacznie przyśpieszy działanie układu komputerowego. Nieco gorzej sytuacja wygląda w laptopach, ponieważ tam miejsce na dyski jest znacznie ograniczone, a wymiana na znacznie szybszy jednak mniej pojemny nie zawsze wchodzi w grę.

Zobacz też: [Recenzja] Dysk SSD od Transcend – idealny sposób na brak pamięci i kopie 

Na szczęście spadek cen dotyka nie tylko tych najmniejszych pojemności. Jest on wynikiem zbyt wysokiej produkcji dysków SSD, związanej z rynkiem serwerów, który się wstrzymał z wymianą dysków magnetycznych na półprzewodnikowe. Samsung, jako jeden z największych producentów postanowił zmienić sytuację, używając dość agresywnej strategii. Po pierwsze producent zmniejszył produkcję w celu zmniejszenia zalegających zapasów. Po drugie, żeby się ich pozbyć, drastycznie obniżył ceny. Konkurencja, chcąc nie chcąc musiała postąpić podobnie, żeby nie zostać pominięta przez klientów. Plan Samsunga zaczął odnosić wymierne skutki, a spadek cen wyhamował. Obecnie mamy najlepszy stosunek ceny do pojemności, od kiedy powstały pamięci SSD. Mimo to według analityków ceny powinny spaść jeszcze o 10% do końca drugiego kwartału bieżącego roku. Później ceny mogą zacząć rosnąć, dlatego z zakupem nowego dysku SSD warto jeszcze się wstrzymać, ale nie dłużej niż do wakacji.

Źródło: digitimesx