Projekt xCloud, czyli Microsoft też pozwala na grę w chmurze

Łukasz Pająk Newsy 2019-03-13

Nadchodzi sieć 5G, nadchodzi nowa era technologii łączności bezprzewodowej, a co za tym idzie zupełnie nowe rozwiązania, które dotychczas nie mogły powstać przez ograniczenia. Te w ramach newsa, który czytacie, sprowadzają się do prędkości przesyłu i opóźnień. To zmienia 5G, o czym szerzej już pisałem, a tymczasem przejdźmy do konkretów. Jednym z nowych rozwiązań, które lada moment nadejdą, jest granie w chmurze. Microsoft postanowił przedstawić swój projekt xCloud, który jest tym, czego mogliśmy się spodziewać, czyli Xboxem bez konsoli.

Projekt xCloud pokazuje, że Microsoft nie chce zostać w tyle

Co jest główną zaletą grania w chmurze? Przede wszystkim fakt, że możemy grać na teoretycznie słabych urządzeniach, bo potrzebna moc obliczeniowa znajduje się na zewnętrznych serwerach. Z nimi komunikujemy się przez Sieć — przekazujemy im sterowanie, a one zwracają nam interfejs. To oczywiście wytłumaczenie w dużym skrócie. Jak możecie zobaczyć na powyższej prezentacji, projekt xCloud zakłada granie na smartfonie z bezprzewodowo podłączonym kontrolerem od Xboxa. Tytuł, który został wykorzystany do przedstawienia nowej usługi to oczywiście Forza Horizon 4, a sama rozgrywka odbywała się w centrach danych Azure. Microsoft zapewnia, że projekt xCloud trafi do otwartej publiczności jeszcze w tym roku.

Zobacz też: YouTube chce walczyć z fake newsami.

Wspomniałem wcześniej, że Microsoft nie chce zostać w tyle, bo konkurencja już zaprezentowała tego typu rozwiązania. Sony ma swoją grę zdalną, która niedawno doczekała się rozszerzenia. Geforce NOW też zapewne nikomu nie muszę przedstawiać. Do tego do gry niedługo ma dołączyć Google, co może wydarzyć się już na GDC 2019. Mało tego, plotki wskazują, że nawet Amazon jest zainteresowany tego typu usługą.

 

Źródło: The Verge


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x