firefox send

Firefox Send zadba o bezpieczeństwo przesyłanych plików

Newsy

Bezpieczne przesyłanie plików to bardzo istotna kwestia. O ile szary Kowalski raczej nie powinien obawiać się tego, że ktoś połasi się na jego zdjęcie z wakacji, tak firmy lub instytucje są narażone na ataki. O ile przy przechowywaniu plików ich bezpieczeństwo zależy głównie od nas, tak podczas ich przesyłania witryna lub aplikacja, której używamy gra tu główną rolę.

Mozilla uruchomiła Firefox Send

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Naprzeciw takiemu zapotrzebowaniu wyszła Mozilla ze swoim nowym produktem — Firefox Send. Oczywiście nie jest to pierwsza firma, która się podjęła takiego zadania. W przeciwieństwie do większości innych usług udostępniania plików Firefox Send nie szyfruje danych użytkowników po ich przesłaniu na serwery firmy, ale wcześniej, na lokalnym komputerze użytkownika. Dzięki temu ani pracownicy firmy, ani cyberprzestępcy, którzy się dostali na serwery Mozilli, nie będą mieli dostępu do przesyłanych plików. Dodatkowo pliki zostają automatycznie skasowane z serwerów firmy, gdy tylko docelowy odbiorca zakończy pobieranie pliku. Oczywiście możliwe jest dokonanie zmiany tych zasad. Można wymusić skasowanie plików po 1, 2, 3, 4, 5, 20, 50, a nawet 100 pobraniach. Dodatkowo można wymusić skasowanie plików z serwerów po określonym czasie. Do wyboru mamy 5 minut, godzinę, dzień i tydzień. Znacznie to ogranicza możliwość wykradzenia zaszyfrowanej paczki w razie ataku na serwery Mozilli.

Zobacz też: Lata płyną, a biometria to wciąż efektowna wydmuszka

Usługa w wersji testowej była dostępna już od sierpnia 2017 roku, teraz jednak wystartowała oficjalnie. Dodatkowo jest w pełni darmowa. I tutaj przechodzimy do największej wady tego rozwiązania. Maksymalny rozmiar pliku to 1 GB dla osoby bez konta Firefox. Posiadając takie konto możemy jednorazowo przesłać paczkę o maksymalnym rozmiarze 2,5 GB. 

Źródło: mozilla


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x