Sam poskładaj swojego smartfona, czyli Xiaomi dołącza do zabawy z „Phoneblockami”

Łukasz Pająk Newsy 2013-12-09

xiaomi phoneblocks

Kilka lat temu pojawiły się przecieki w Sieci na temat telefonu przyszłości. Jego główną zaletą było to, że to użytkownik decydował o jego konkretnych podzespołach podmieniając odpowiednie „klocki”. Pomysł powrócił do łask po latach i tym razem coraz częściej słychać o jego poważnym rozwoju.

Pod koniec października, Piotr informował Was o stworzeniu dzieła Motoroli przy współpracy z Phoneblocks – Project Ara. Wygląda na to, że nie tylko firma przejęta przez Google na poważnie interesuje się tego typu projektem. Także Chińczycy chcą się zaangażować w składanie telefonu z klocków. Można by się spodziewać, ze taki ambitny pomysł został zauważony przez Oppo, ale nie tym razem. W tym wypadku to producent tanich i bardzo atrakcyjnych urządzeń – Xiaomi – wyraził swoje zaangażowanie. Patrząc na ujawnione grafiki, chińska firma idzie tym samym tropem, co konkurencja, a ich pomysł wciąż uchodzi za wielką tajemnicę. W przypadku koncepcji Xiaomi widać zdecydowanie mniejszą ilość wymiennych klocków, co może oznaczać ograniczone możliwości rozbudowy tego typu urządzenia – zmiana aparatu, głównych układów i najprawdopodobniej baterii.

Rozwój tego typu projektów powinien cieszyć użytkowników – także pojawiają się plotki, że Apple chce coś podobnego pokazać. Pojawia się jednak pytanie – czy inni giganci rynkowi pozwolą na takie projekty? Konsumenci zdecydowanie będą woleli wybrać nowy trend pod warunkiem, że będzie oferowany w atrakcyjnych cenach.

Źródło: Phone Arena • ShadowUSM

  Super sprawa, w końcu każdy będzie mógł mieć w telefonie to czego najbardziej potrzebuje. Większa bateria, lub lepszy aparat, kosztem innych mniej ważnych elementów- świetny pomysł. Ciekawe tylko jak chcą rozwiązać sprawę sterowników, dla każdego z modułów. Już teraz zdarza się, iż producenci nie chcą wspierać swoich produktów gdyż nie występują już nowe sterowniki dla procesora. ( przykład HTC One S z procesorem S3) Kibicuję temu pomysłowi i czekam na kolejne postępy w tym kierunku.

  • matiias89

   Tak jak juz kolega wyzyej wspomnial, jest to super pomysl, w tym momencie nasuwa sie tylko jedna rzecz – aktualizacje. Jesli wybór bedzie dosc duzy to z nowymi wersjami androida bedzie tez problem ze wzgledu na sterowniki do poszczegolnych ukladow.
   Druga sprawa jest to, ze taki innowacyjny projekt raczej bedzie nieco drozszy od podstawowych sluchawek, choc nie koniecznie.

   • AveSosen

    Kwestię sterowników można by było rozwiązać tak jak jest w PC, czyli instalujesz np z Google Play odpowiednie sterowniki do Twoich komponentów które udostępnił producent 🙂

    No ale niestety wiadomo że to tylko marzenia i jeszcze długo czegoś takiego nie zobaczymy xD

 • Terel

  Przynajmniej pojawia się szansa, że za rozsądną cenę będzie można złożyć rozsądny smartphone. Z Motorolą bym na to nie liczył. A i Chiny może będą w stanie dostarczyć (oprócz niższej ceny) także szerszy wachlarz ‚klocków’.

 • Kamil194

  Apple? Mogę założyć się o wszystko, że na pewno nie. W ich nowych komputerach nawet RAM wbudowali w płytę główną, a rozebrać iPada Air to nie lada wyczyn. Za dodatkowe 16GB w iPhone trzeba zapłacić 450zł, gdzie SD kosztuje 40zł. To nie w ich stylu.x