Asysten Google odblokowanie głosem

Odblokowywanie ekranu przez Ok, Google odchodzi w zapomnienie

2 minuty czytania
Komentarze

Asystent Google to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza kiedy nie możemy trzymać telefonu w ręku albo patrzeć na ekran. Jest to świetna opcja dla kierowców albo osób niewidomych lub słabowidzących. Oczywiście to tylko dwa przykłady z bardzo długiej listy. Jednak nie każda funkcja związana z asystentem jest dla nas korzystna, na szczęście Google zdaje sobie z tego sprawę.

Ok, Google nie odblokuje już telefonu

Asysten Google odblokowanie głosem

Odblokować telefon można na wiele sposobów. Skanerem tęczówki, linii papilarnych, kodem PIN albo wzorem na ekranie. Wszystkie te metody wymagają fizycznego kontaktu ze smartfonem. Do tej pory możliwa była jeszcze jedna opcja, odblokowanie za pomocą Asystenta Google. Niestety, w przeciwieństwie do innych rozwiązań nie wymaga to fizycznego kontaktu z urządzeniem. Dla wielu osób na pewno jest to znacznym ułatwieniem. Osoby niepełnosprawne lub po prostu z zabrudzonymi rękoma albo nie mogą, albo nie chcą dotykać telefonu. Z drugiej jednak strony taka możliwość znacznie ułatwia dostęp do naszych prywatnych danych. Co prawda funkcja ta nie była nigdy dostępna w Polsce, jednak gdyby się pojawiła, to mogłaby ułatwić życie wielu ludziom. Nie będziemy mogli już jednak na nią liczyć.

Zobacz też: Te zabawne tapety na Galaxy S10+ sprawią, że polubisz jego wycięcie na aparaty

Funkcja ta została początkowo wyłączona w Google Pixel 3, o czym już wspominaliśmy kilka miesięcy temu. Teraz ma to dotyczyć także innych urządzeń z systemem Android. Nadal będzie istniała możliwość nawiązania kontaktu z Asystentem Google za pomocą głosu przy zablokowanym ekranie, ale Google usunęło możliwość pełnego odblokowania urządzenia. Zamiast tego można włączyć ograniczony dostęp do konkretnych funkcji w telefonie na ekranie blokady. Dzięki temu można przy pomocy głosu korzystać z następujących funkcji:

  • Gmail
  • Kalendarz Google
  • Kontakty
  • Przypomnienia
  • Listy zakupów

Nie dziwi mnie więc to, że Google wycofuje się z tego rozwiązania. Z drugiej jednak strony wolałbym, gdyby była możliwość włączenia tej funkcji w ustawieniach, tak żeby osoby, dla których możliwość odblokowania smartfona głosem jest istotna, nie traciły ważnej dla siebie funkcji.

Źródło: androidpolice

Motyw