Przez lata wielu producentów weszło w pułapkę zbyt pokręconego nazewnictwa swoich urządzeń. Najbardziej skrajnym przykładem jest seria Ace od Samsunga, która w ciągu czterech generacji doczekała się kilkunastu różnych urządzeń. Ten sam problem obecnie trapi Sony. Wszystko jednak wskazuje na to, że korporacja chce wrócić do prostszego nazewnictwa.

Xperia 1 zamiast Xperii XZ4

Pierwszym znakiem, że Sony chce uprościć nazwę, jest zapowiedź modelu Xperia 10. Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu wynikało to z planu poprawy czytelności nazw modeli, a w jakim było to działanie wymierzone w sentyment użytkowników smartfonów, którzy pamiętają jeszcze Xperię X10 sprzed lat. Okazuje się jednak, że Sony na tym nie poprzestało i następny flagowy model firmy będzie nosił nazwę Xperia 1 a nie jak wcześniej myśleliśmy Xperia XZ4. Tak przynajmniej twierdzi niezastąpiony Evan Blass, który wielokrotnie udowodnił, że dobrze wie, co się dzieje na rynku i jest źródłem wielu sprawdzonych przecieków. Przyjrzyjmy się więc domniemanej specyfikacji Xperii 1:

  • Ekran 4K OLED HDR o proporcjach 21: 9
  • Układ Snapdragon 855
  • 6 GB RAM
  • 128 GB pamięci wbudowanej
  • Bateria 4400 mAh

Zobacz też: Sony Xperia XA3 na zdjęciach. Jeszcze nie widziałem tak długiego smartfona

Zastanawia jednak czy aż taki poziom uproszczenia nazewnictwa nie będzie problemem? Przez kilka lat czytelność na pewno będzie na wysokim poziomie, ale co potem? Będą dochodziły kolejne cyfry? A może litery? W jaki sposób będzie się określało, co należy do flagowej linii urządzeń a co nie? O ile samo uproszczenie nazewnictwa jest jak najlepszą decyzją, tak nie jestem do końca przekonany, czy na dłuższą metę nie skończy się powrotem do sytuacji wyjściowej, albo wręcz pogorszenia stanu rzeczy.

Źródło: androidpolice

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.