LPDDR5 – rewolucja w pamięci operacyjnej dla smartfonów

Newsy

Pamięć operacyjna jest jednym z podstawowych elementów każdego komputera, a więc i smartfonu. To dzięki niej procesor może wykonywać złożone operacje, nie odwołując się przy tym ciągle do pamięci masowej, która w porównaniu do RAM jest niezwykle powolna. Podstawowym jej parametrem jest oczywiście pojemność. Im jest większa, tym więcej danych może przechowywać. Nie jest jednak jedynym istotnym elementem.

LPDDR5 – nadchodzi rewolucja

LPDDR5

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Kolejnymi ważnymi parametrami są opóźnienia oraz częstotliwość pamięci. To właśnie ta druga ma kluczowy wpływ na ilość operacji wykonywanych w danej pamięci. Nie oznacza to jednak, że na 1 Hz pamięci przypada jedna operacja. Jest to znacznie bardziej złożona sprawa, w którą nie będziemy się zagłębiać. Warto jednak wiedzieć, że ilość faktycznych operacji na sekundę wyrażana jest w mega transferach na sekundę, jednostce zapisywanej jako MT/s. 

Zobacz też: Główne zasady programowania – o tym musisz pamiętać!

Ale przyjrzyjmy się nowemu standardowi. Maksymalna ilość operacji względem poprzednika wzrasta dwukrotnie. O ile dla modułów LPDDR 4 wynosiła ona 3200 MT/s tak pamięci LPDDR5 mogą osiągać aż 6400 MT/s. Nie jest to jednak jedyna zmiana. Nowe pamięci operacyjne mają dodatkowo zwiększyć energooszczędność urządzenia. Wszystko dzięki wprowadzeniu trzech nowych rozwiązań. Pierwszym z nich jest tryb głębokiego uśpienia, w którym wszystkie parametry pracy układu są zmniejszane do minimum. Drugim jest funkcja Data-Copy. Dzięki niej pojedynczy pin wejścia/wyjścia przekazuje do drugiego, bez przekazywania informacji o tym do pozostałych. Kolejnym rozwiązaniem jest Write-X. Eliminuje on konieczność przesyłania danych z SoC do RAM podczas transferu danych, co znacząco ma zmniejszyć zużycie energii.

Źródło: gsmarena


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x