mediatek-chip-2

Mobilna technologia już dawno dogoniła tę znaną z komputerów stacjonarnych. Niestety, ale odwzorowanie w rzeczywistości mają tylko „cyferki” widoczne w danych technicznych. W praktyce wydajnościowo nadal daleko smartfonom i innym mobilnym urządzeniom do znanym nam „pecetom”.

Mimo wszystko, producenci mobilnych układów cały czas starają się rozwinąć swoje skrzydła. Niestety, ale odbywa się to kosztem wiedzy użytkowników, a nie faktycznej wydajności. Tak to wygląda z ilością rdzeni w procesorach, które nijak nie odbijają się na praktyczne możliwości danego urządzenia. Idąc dalej tym tokiem myślenia, MediaTek prezentuje pierwszy w historii 8-rdzeniowy procesor mogący korzystać ze wszystkich rdzeni w jednym momencie bez podziału na poszczególne priorytety procesów. Co ciekawe, zaprezentowany dzisiaj układ MT6592… trafił do pierwszego smartfonu ponad miesiąc temu. Jest nim chińska słuchawka Umi X2S.

mediatek

Charakterystyka tego układu sprowadza się do ośmiu rdzeni mogących pracować z częstotliwością do 2GHz. Podobnie jak przedstawiony dzisiaj Snapdragon 805, także i MT6592 wspiera rozdzielczości obrazu 4K HD dla wyświetlaczy jak i kamer. Z tą różnicą, że filmy z taką ilością pikseli mogą zostać przekonwertowane z ilości trzydziestu klatek na sekundę na 60-klatkowe.

Pozostaje jednak pytanie – czy naprawdę telefony komórkowe na dzień dzisiejszy potrzebują 8 rdzeni, aby działać poprawnie ze wszystkimi najbardziej wymagającymi aplikacjami? Producenci mogliby się bardziej zastanowić nad optymalizacją oprogramowania, ale to nie przynosi zysków.

 

Źródło: TheDroidGuy

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.