Przyzwyczailiśmy się już do tego, że Google oficjalnie publikowało podział Androida według kilku kategorii. Najbardziej istotna dla nas dotyczyła grupowania według wersji systemu operacyjnego. To ten wykres (z tabelą) informował nas o tym, jak Robocik jest aktualizowany przez producentów. Oczywiście był to w głównej mierze powód do narzekania, ale gigant z Mountain View postanowił odebrać nam tę niepisaną „radość” i przestał odświeżać dane. Powód? Możemy się tylko domyślać.

Google przestało publikować szczegóły fragmentacji Androida

Dedykowana strona dla deweloperów, bo to dla nich była sekcja, utknęła z październikowymi danymi. Co prawda na tej witrynie można dojrzeć ostatnią aktualizację z ostatniego dnia stycznia, ale nie dotyczy to poszczególnych danych. Jak już wspomniałem, nie znamy powodu, który sprawił, że Google od kilku miesięcy nie informuje o zmianach na rynku. Domysły są dwa. Pierwszy, bardziej realny, może wskazywać na przygotowywanie nowego procesu prezentacji kluczowych informacji. Drugi, bardziej złośliwy, związany jest z porażką związaną z procesem wydawania Pie na poszczególne modele. W końcu Amerykanie zapowiadali, że na początku tego roku najnowszy system będzie popularniejszy, aniżeli Oreo w analogicznym okresie.

Zobacz też: Huawei podebrało rozwiązanie stosowane w iPhone’ach i bardzo dobrze!

Być może prawda leży gdzieś pośrodku, ale nie spodziewajmy się oficjalnego stanowiska od Google. Pośrodku równie dobrze może oznaczać, że firma zdecyduje się na aktualizację w momencie, gdy dane zaczną mieć istotny wpływ dla deweloperów. Niemniej to by  oznaczało, że Pie wciąż nie zyskał odpowiedniej popularności. To raczej nie ma racji bytu, gdy taki Samsung wydał nowy system na swoje kluczowe, flagowe modele. W takim razie poznamy jakieś nowości na Google I/O 2019? Czas pokaże.

Źródło: Reddit, Android Developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.