Problemy Huawei to wielka szansa dla Samsunga

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-02-17

Sieć 5G to bardzo gorący temat, zwłaszcza że ma duży związek z aferą szpiegowską, w którą podobno zamieszany jest Huawei. W końcu to chiński gigant jest największym producentem stacji bazowych na świecie.

Samsung nowym potentatem 5G?

Samsung 5g

Europejscy operatorzy obawiają się wykluczenia Huawei przez Unię Europejską z budowy sieci 5G w Europie. W niektórych krajach, jak na przykład Czechach władze nie czekały na decyzję komisji Europejskiej, tylko zrezygnowały z Huawei na starcie. Mimo że nie ma żadnych dowodów na to, że Huawei szpieguje dla rządu Chin, to zagrożenie z tym związane jest na tyle wysokie, że władza na wszelki wypadek woli zrezygnować z usług firmy. Niestety pojawia się poważny problem z tym związany. Jako że Huawei jest największą firmą, zajmującą się dostarczaniem urządzeń do budowy sieci dla operatorów, jego brak znacznie opóźni nie tylko rozwój sieci 5G, ale także wpłynie negatywnie na łatanie białych plam sieci 2G, 3G oraz 4G.

Zobacz też: Założyciel Huawei zabrał głos w sprawie oskarżeń o szpiegostwo

Co prawda Huawei nie jest jedynym graczem na rynku. Ważną rolę ogrywają jeszcze między innymi Nokia i Ericsson. Niestety moc przerobowa konkurencji jest zbyt mała, żeby nadrobić zaległości wynikające z braku Huawei. Z powodu rosnącego popytu ceny sprzętu pójdą w górę, a wtedy mniejsi operatorzy będą mieli poważny problem. Nadchodzą więc złote czasy dla firm produkujących urządzenia zasilające stacje bazowe, ale czarne chmury zbierają się nad operatorami i ich klientami. Sytuację tą postanowił wykorzystać Samsung. Już od jakiegoś czasu testuje własne rozwiązania w budowie sieci 5G. Teraz dzięki problemom Huawei może zaatakować rynek ze swoimi rozwiązaniami. Celem Samsunga jest nie tylko Korea, ale także Japonia i Europa. To wielka szansa dla Samsunga, który notuje ostatnio straty w niemal każdej gałęzi rynku, w której bierze udział.

Źródło: reuters

x