Którego producenta powinieneś wybrać, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie?

Łukasz Pająk Newsy 2019-02-13

Nie od dziś wiadomo, że bezpieczeństwo naszych urządzeń mobilnych wkroczyło na zdecydowanie wyższy poziom. Dane, które możemy w nich gromadzić, sprawiają, że ich utrata lub niepowołany dostęp mogą skutkować ogromnymi stratami — zarówno moralnymi, jak i najzwyczajniej w świecie finansowymi. Niemniej cały czas można odnieść wrażenie, że konsumenci nie zwracają szczególnej uwagi na tę kwestię. W takim razie, czy producenci ich urządzeń to robią?

Bezpieczeństwo powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, więc którego producenta wybrać?

Od razu zaznaczam, że powyższy raport nie jest najświeższy. Rok na mobilnym rynku to naprawdę dużo czasu, aczkolwiek w przypadku niektórych producentów można zauważyć poprawę. Mowa na przykład o OnePlusie, który nie potrzebuje już miesięcy na wydanie nowej wersji systemu operacyjnego. Jednak takie LG już tak. Mimo wszystko powyższe zestawienie idealnie obrazuje, że dzisiaj tylko Google błyskawicznie wydaje zarówno aktualizacje systemu, jak i paczek bezpieczeństwa. Oczywiście w kontekście Androida. Microsoft i Essential niestety musimy już skreślić, choć mam nadzieję, że ta druga firma wróci z jednym z niedawno ujawnionych patentów.

Zobacz też: Czy zdecydujecie się na zakup składanej Moto RAZR 2019?

Wiele komentarzy pod powyższym raportem wskazuje, że wygląda on zabawnie w kontekście Apple. W końcu wsparcie jest niesamowicie długie, aktualizacje błyskawiczne i są one niezależne od operatorów. Brzmi idealnie, ale jak pokazuje taki błąd z FaceTime, to nie oznacza to pełnego bezpieczeństwa. Niemniej nie da się ukryć, że iOS najzwyczajniej w świecie stawia mniejsze ryzyko przed konsumentem w kwestiach cyberzagrożeń.

Źródło: Twitter • LukaszAang

  Google Service z tego co wiem działają w taki sposób aby wprowadzać zmiany do systemu przez Google. W taki sposób nie można aktualizować łatek bezpieczeństwa?

  • maxprzemo83

   Nie. Łatki dotyczą różnych komponentów systemu.
   Google Service obejmuje tylko usługi Google.

   • LukaszAang

    Dziękuję

 • Crash Bandicoot

  Nie trzeba być wielkim znawcą, żeby wiedzieć że iOS jest najbezpieczniejszy.

  • teges

   Nooo, wystarczy wysłać SMS by zawiesić urządzenie.

   • Crash Bandicoot

    Skoro rozmawiamy o przeszłości to Android miał tyle bugów, że można go nazwać tykającą bombą 🙂

    • teges

     To co opisuję, to przeszłość nie taka daleka, a jeszcze nie wiadomo ile będzie takich smaczków.

     • Artur

      Chociażby ostatnia afera z podsłuchiwaniem podczas grupowych rozmów w FaceTime i ich reakcja po 7 dniach kiedy już wszyscy o tym błędzie wiedzieli (a w dniu wykrycia byli informowani kilkoma kanałami przez osobę, która to wykryła). Nie wspominając o serwerach swoich chińskich klientach w Chinach i szykują dokładnie takie samo rozwiązanie dla Rosji. Ilu już dysydentów „dzięki” apple siedzi albo straciło życie to tylko Chiny wiedzą…

     • Michał

      Facetime zostało załatane w 100% urządzeń. Jak to się ma do konkurencyjnych systemow?

     • Artur

      Tylko w tych urządzeniach, które pobrały odpowiednie poprawki i zostały one zainstalowane i nie sądzę że jest to 100%.
      Ogólnie chodziło mi tylko o to, że nie ma systemu bezpiecznego w 100% i każdy ma dziury, które prędzej czy później zostaną odkryte. Taki błąd trwał 7 dni, niby krótko ale w niektórych przypadkach nawet 2 godziny wystarczą aby poczynić nieodwracalne straty.

     • Michał

      Jeśli chodzi o facetime to działa ona tylko na zaktualizowanych urządzeniach więc problemu nie ma. Co do bezpieczeństwa to nigdy nie będzie ono 100% aczkolwiek warto inwestować w bezpieczniejsze systemy.x