Google w 2016 roku, niespodziewanie zamknęło projekt Ara, który wydawał się niegdyś przyszłością sprzętu mobilnego. Ten rewolucyjny z założenia program miał prowadzić do tego, że każdy będzie mógł skonstruować swojego smartfona z wybranych przez siebie modułów lub łatwo go naprawić wymieniając pojedynczy element. Ciekawym rozwiązaniem miało być również poszerzanie funkcjonalności własnego telefonu poprzez dołożenie konkretnego modułu, na przykład dodatkowej baterii. Takie funkcje oferuje nam już, chociażby Motorola ze swoimi Moto Mods. Wielkich nowości w tej sprawie jak nie było, tak i nadal nie ma, natomiast nadzieję na modułowe smartfony od Google przynosi ostatnie doniesienie na temat nowego zgłoszenia patentowego od giganta z Mountain View. Może to oznaczać, że Google nie porzuciło do końca pomysłu smartfonu składającego się z wymiennych modułów, tak jak nam się to dotychczas wydawało.

patent google na modułowe smartfony

Patent Google na modułowe smartfony

Patent został zgłoszony we wrześniu 2018 roku i zatwierdzony w styczniu 2019 roku. Grafiki, jak i opis patentu zgłoszonego przez Google wskazują na zastosowanie technologii modułowej w sprzęcie mobilnym codziennego użytku. Ze szczegółowymi danymi możecie zapoznać się na stronie patentscope.wipo.int. Trudno powiedzieć jak bardzo modułowy może być smartfon od Google. Możliwe jest też to, że firma będzie na razie rozwijać technologię, a nie sprzedawać smartfony na szeroką skalę.

Zobacz też: Pixelu 4 XL! Bądź właśnie taki, a chętnie ugoszczę Cię w mojej kieszeni

Jak długo przyjdzie czekać na modułowy smartfon od Google? Na pewno nie będzie to krótki okres, dlatego nie chce mi się wierzyć plotkom, które wskazują na to, że może być już to Pixel 4 / 4 XL. Choć istnieje szansa na to, że Pixel 4 mógłby mieć już jakąś funkcjonalność modułową, na przykład poprzez możliwość dodania dodatkowego obiektywu czy baterii na plecki urządzenia nie liczyłbym na to. Google mogłoby też wypuścić nową linię urządzeń z modułami, lecz nie spodziewałbym się niczego bardziej innowacyjnego niż to, co już się pojawiło na rynku. Jeżeli ktoś czeka na smartfon w pełni modułowy to moim zdaniem, jeszcze na pewno długo się nie doczeka niczego nowego.

Źródło: pocketnow

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Rygielski