Polski Produkt Przyszłości

Polskie Produkty Przyszłości — dzięki nim możemy zmienić świat na lepsze

3 minuty czytania
Komentarze

W Polsce co roku powstaje wiele wynalazków mogących zmienić świat. Niestety wiele z nich nie może się przebić do świadomości przedsiębiorców, ponieważ wymagają dużego nakładu finansowego na rozwój albo zwyczajnie mało kto zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Na szczęście istnieje inicjatywa zwana Polski Produkt Przyszłości. Jest to konkurs mający na celu promowanie współpracy ośrodków naukowych z przedsiębiorcami. Pozwala przebić się świetnym pomysłom do szerszej świadomości.

Polski Produkt Przyszłości po raz XXI

Polski Produkt Przyszłości

12 lutego w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych polskich produktów i technologii ufundowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Polski Produkt Przyszłości to nie tylko soczewka, która ma przybliżać polskie technologie jutra. Nagroda od 21 lat przyczynia się do wypromowania w kraju i na świecie ludzi, którzy są wystarczająco utalentowani, odważni i zdeterminowani, żeby swoją pracą kształtować rzeczywistość jutra – powiedziała minister Jadwiga Emilewicz.

Podkreślony został także potencjał, który się kryje za współpracą przedsiębiorców i jednostek naukowych, nie tylko pod względem zaplecza i doświadczenia, ale także dwóch, różnych spojrzeń na świat. Przyjrzyjmy się jednak laureatom konkursu:

W kategorii Produkt przyszłości jednostki naukowej i przedsiębiorcy zwyciężył hydrożel chitozanu – ChitoVelum® Pro

Polski Produkt Przyszłości
Logo Politechniki Gdańskiej

Jest on efektem współpracy Politechniki Gdańskiej i  firmy KAEM Maria Krystyna Krupska. Substancja działa ochronnie i regeneracyjnie na skórę, dzięki czemu jest świetną bazą dla kosmetyków, maści i opatrunków. Dodatkowo cechuje się wysoką biozgodnością, dzięki czemu znacznie spada ryzyko reakcji alergicznych i podrażnień.

W kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy najlepszy okazał się kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi S.A. 

Polski Produkt Przyszłości
Model endoprotezy stawu biodrowego

Jest to materiał, który po kontakcie z wilgocią zawartą między innymi w soli fizjologicznej lub krwi staje się niezwykle sprężysty, co ułatwia jego dopasowanie. Najbardziej istotną cechą są jednak wysokie właściwości hemostatyczne. Oznacza to, że materiał jest zdolny do absorbowania krwi, co zapobiega powstawanie skrzepów i przyśpiesza proces gojenia się oraz zmniejsza ryzyko zakażeń i odrzutów. Dodatkowo może być nośnikiem leków, dzięki czemu będą one miejscowo uwalniane w niewielkich dawkach, dzięki czemu ich wpływ na resztę organizmu będzie znikomy. Dodatkowo podobnie jak pozostałe kompozyty wykorzystywane w endoprotezach cechuje się wysokim stopniem biozgodności, niewielką masą oraz nie wpływa negatywnie na badanie rezonansem magnetycznym, które często jest niemal niemożliwe w przypadku endoprotez metalowych.

W kategorii  Produkt przyszłości jednostki naukowej nie przyznano w tym roku głównej nagrody

Polski Produkt Przyszłości
Budowa silnika bezszczotkoweog

Wręczono jednak wyróżnienie dla Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej, za opracowanie bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Cechują się one brakiem drgań, dlatego mogą być stosowane w zadaniach wymagających wysokiej precyzji. Dzięki brakowi szczotek ich żywotność będzie znacznie wyższa, a dodatkowym plusem jest brak iskrzenia. Z tego powodu silniki mogą być stosowane także w miejscach zagrożonych wybuchem. Silniki bezszczotkowe są znane od wielu lat, a zasada ich działania opiera się na umieszczeniu magnesu na rotorze a twornika w korpusie. W projekcie kluczową rolę odgrywają optyczne czujniki położenia rotora umożliwiające bardziej efektywne sterowanie kierunku przepływu prądu w cewkach twornika.

Źródło: parp