Nowe układy od Nvidii: Tegra 4i i 5

1 minuta czytania
Komentarze
nvidia-ceo

Nvidia znana jest na świecie głównie z produkcji kart graficznych przeznaczonych komputerom osobistym. Jednak rozwój rynku mobilnego zachęcił amerykańską firmę do walki i o udział w tym segmencie. Tak też powstały układy Tegra, które stanowią godną konkurencję dla produktów Qualcomma, Samsunga czy też MediaTek.

Obecnie najlepszym mobilnym układem producenta kart GeForce jest Tegra 4, która niestety nie jest zbyt popularna w stosunku do propozycji konkurencji. Dopiero rozpoczyna się promocja tej wersji razem z różnorodnymi wersjami tabletu Tegra Note. Również wśród smartfonów znajdziemy reprezentantów, którym na przykład jest Xiaomi Mi3. Jednak Nvidia chcąc zaistnieć na rynku zaprezentowała dzisiaj Tegrę 4i, która ma stanowić rdzeń dla urządzeń ze średniej półki. Charakterystykę tego układu najlepiej przedstawia poniższa grafika:

tegra 4i nvidia

Pierwsze urządzenia z tym układem najprawdopodobniej będą miały swoją premierę w pierwszym kwartale przyszłego roku. To jednak nie wszystkie nowości od Nvidii w tej kwestii. Na horyzoncie jest już następca Tegry 4 oznaczony numerkiem wyżej. Według producenta 192-rdzeniowy układ graficzny Keplera pozwoli Tegrze 5 wzbić się na wyżyny i tym samym rywalizować z nadchodzącym Adreno 400. Tym samym ta wersja układu będzie miała później premierę i pierwsze słuchawki oraz tablety pojawią się w drugim kwartale 2014 roku.

Znając plany Nvidii i Qualcomma w kwestii rozwoju grafiki, nie pozostaje nic innego jak czekać na odpowiedź Samsunga, o których to słyszymy obecnie jedynie tyle, że Exynosy będą stanowić niejaką rewolucje w świecie Androida w kwestii samych procesorów.

Źródło: Phone Arena

Motyw