Ile kosztuje utrzymanie Google jako domyślnej wyszukiwarki w Safari?

Kacper Kościański Newsy 2019-02-12

Google i Apple to dwaj konkurujący ze sobą giganci. Niemniej jednak każda z tych firm ma na celu jak największe zarobki, co oznacza, że nawet oni niekiedy muszą ze sobą współpracować. Nie powinno to nikogo dziwić, bo powiedzmy sobie szczerze, w biznesie liczą się tylko pieniądze. Doskonałym tego przykładem jest fakt, że Google od lat figuruje jako domyślna wyszukiwarka w przeglądarce Safari, która jest domyślnie zainstalowana na każdym urządzeniu firmy z Cupertino. Choć Apple nie radzi sobie w Chinach, to za to z ze swojego największego rywala zdziera regularnie całkiem niezłą sumkę.

Google jako domyślna wyszukiwarka w Safari to nie jest tania rzecz

safari iphone

Usługi Apple wygenerowały w ubiegłym roku spory wzrost zarobków i spekuluje się, że w 2019 roku będzie jeszcze lepiej. Według szacowań Goldman Sachs, jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, aż jedna piąta przychodów Apple z opisywanego segmentu pochodzi od nikogo innego, jak Google. Przekładając to na liczby, wychodzi, że Google płaci Apple od 9 do 10 miliardów dolarów każdego roku. Za co? A oczywiście za utrzymanie Google jako domyślnej wyszukiwarki w Safari na urządzeniach z iOS oraz macOS.

Zobacz także: Tryb ciemny już w Google Chrome

Mimo tak wielkiej sumy, Google się to opłaca, ponieważ Apple jest obecnie jednym z największych kanałów pozyskiwania ruchu dla firmy z Mountain View. W lepszej pozycji zdecydowanie znajduje się tutaj Apple, ponieważ producent ma całkowicie wolną rękę w kwestii dyktowania ceny, którą musi co roku płacić Google, by pozostać domyślną wyszukiwarką w Safari. Jeśli Apple w pewnym momencie zarządza więcej pieniędzy, to Google nie będzie miało zbyt wiele do powiedzenia. Albo się zgodzi, albo ustąpi miejsca innym – np. Microsoftowi, który z pewnością chętnie zajmie jego miejsce.

Źródło: phonearena • Damian Kuśmierz

  Czy wy serio musicie o tym pisać co parę miesięcy?

 • Marucins

  google? A co to?
  DuckDuckGo!

  • Grzegorz93

   Niestety ale Google jest dużo lepsza wyszukiwarką :'(

   • niestety ale nie wiesz co piszesz, pracuje jako programista gdzie nieodłącznym elementem jest wyszukiwarka i duck daje rade, a gdy serio czegoś nie ma to dodaję !g do wyszukiwania i od razu przeskakuje na google.

 • Tomasz

  Az 20procent? Toz to dowod jak apple jest slaby w uslugach. Z drugiej strony google jest tak samo slaby w hardware. Jednak uslugi to king.

 • Zdzisław Dyrman

  To Apple nie ma własnej wyszukiwarki? 😳

  • Tomasz

   Jeszcze nie kupili.

   • fckUeve

    iSearch? mysle że spoko nazwa 😀

 • Jaki to ma związek z Androidem, poza tym że coś tam coś o Google, które wydaje Androida? Żadnego, no tak, to na razie idę na stronę gdzie dostanę takie informacje, jak nazwa i opis wskazują 🙂

  • Tomasz

   Google i android to synonimy. Wiec info o swietnym/gownianym interesie z apple (skreslic co uwazacie) jak najbardziej pasuje.x