ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
google procesor

Procesory od Google? Czy Qualcomm ma się czego obawiać?

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Google przez lata było jedynie producentem oprogramowania. Dzięki temu Android miał szanse stać się tym, czym jest teraz. Nokia po przejęciu większości udziałów w fundacji Symbian zaczęła zwalczać konkurencję, utrudniając jej dostęp do systemu. Dlatego Google, które było chętne do współpracy i nie tworzyło własnych urządzeń, więc nie stanowiło zagrożenia dla producentów smartfonów. Z tego powodu było idealnym partnerem na polu oprogramowania.

Google rozpoczyna produkcję układów

google procesor

Google jednak postanowiło zająć się także produkcją sprzętu. Powszechnie uważa się, że pierwszym smartfonem od Google był Pixel 3. Nie do końca jest to prawda. O ile seria Nexus to były urządzenia poszczególnych producentów powstałe pod patronatem Google, tak pierwszy Pixel był już czymś innym. Oszem, został wyprodukowany przez HTC. Należy jednak pamiętać, że już wiele lat temu produkowało urządzenia dla innych producentów. Koronnym przykładem tego stanu rzeczy jest na przykład Xperia X1. Względem serii Nexus zmieniła się nie tylko półka cenowa urządzenia, ale także jej przeznaczenie.

Zobacz też: Snapdragon 855 kontra Snapdragon 845 i Kirin 980 – poczujemy różnice?

Google postanowiło pójść jednak krok dalej i planuje rozpoczęcie produkcji własnych układów SoC. Wszystko ma działać w ramach projektu o nazwie gChips. Przedsięwzięcie ma się rozwijać w Bengaluru. Miasto to nosi przydomek Indyjskiej doliny krzemowej. Wybór tego kraju niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze są to znacznie niższe koszty niż na terenie USA. Chiny z powodu wojny handlowej oraz dość luźnego podejścia do własności intelektualnej nie są najlepszym miejscem do rozwijania takich projektów. Pozostaje jednak pytanie, czy mają to być układy dla przyszłych Pixeli? A może Google celuje wyżej i chce nawiązać walkę z Qualcommem? Przekonamy się za jakiś czas.

Źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy