ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Testy rosyjskich procesorów

Dzień bez Internetu? Rosja chce odciąć cały kraj

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Dzień bez internetu. Dla niektórych to byłaby katastrofa, dla innych lekka niedogodność lub coś wręcz nieistotnego. Dla mnie byłby to dzień wolny :). Dla mieszkańców Rosji będzie to jednak stan faktyczny.

Rosja daje bany na internet… Wszystkim

runet

Rosyjskie władze chcą na próbę odciąć cały kraj od Internetu. Biorąc pod uwagę rozmiary Rosji, jest to nie lada przedsięwzięcie. Nie chodzi jednak o pozbawienie użytkowników sieci w Rosji dostępu do sieci. A jedynie ograniczenie dostępu tylko do witryn znajdujących się w serwerach na terenie kraju. Wszystko to w ramach projekt ustawy Narodowego Programu Gospodarki Cyfrowej, a dokładnie projektu Runet. Oficjalnie chodzi tu o sprawdzenie poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego i spójności sieci na terenie Federacji Rosyjskiej. Należy jednak pamiętać, że dla władz Rosji jest on bardzo niebezpiecznym narzędziem, umożliwiającym krytykę władzy oraz organizowanie się przeciwko niej. Podobne mechanizmy kontroli możemy spotkać w Korei Północnej.

Zobacz też: Zobaczcie jak wygląda północnokoreański smartfon z Androidem

Dodatkowym zagrożeniem jest to, że może to być także przygotowywanie się do konfliktu zbrojnego. Cyberwojna jest obecnie równie istotna co walka na polu bitwy. Dzięki odcięciu się od światowej sieci ataki hakerskie na Rosję mogą być bardzo utrudnione. Informacja ta powinna uszczęśliwić… graczy. Rosjanie uchodzą a dość agresywnych i niezbyt przyjemnych w odbiorze towarzyszów rozgrywki. Oczywiście wszystko to sprowadza się jedynie do marginesu i większość z nich potrafi się zachować. Jednak odcinając dostęp do sieci wszystkim, odetnie się także osobom toksycznym.

Źródło: purepc

Sprawdź najnowsze wpisy