Układy sztucznej inteligencji to nowa moda obejmująca smartfony. Trudno się temu dziwić, pojedynek na rozmiar wyświetlacza został zatrzymany, gdy urządzenia osiągnęły górną granicę wygody użytkowania, liczba Mpix w aparacie przestała robić na kimkolwiek wrażenie a coraz szybsze procesory nie są aż tak pociągające, od kiedy nawet urządzenia ze średniej półki oferują bardzo wysoką jakość obsługi urządzenia.

Ai-Benchmark, pierwsze wyniki

Ai-Benchmark wyniki

Niedawno pisaliśmy o wprowadzeniu benhchmarku sprawdzającego wydajność układów AI stosowanych w smartfonach. Już teraz możemy zaprezentować wyniki pierwszych testów wykonanych za pomocą AI-Benchmark oraz omówić na ich podstawie możliwości poszczególnych układów:

Jak widać, niekwestionowanym liderem jest Snapdragon 855, z wynikiem sumarycznym 19769 punktów. Jest on bez wątpienia jednym z najszybszych układów dostępnych na rynku. Zapewnia sprzętową akcelerację zarówno dla sieci neuronowych float, jak i kwantowych: w pierwszym przypadku wnioskowanie odbywa się na procesorze graficznym Adreno 640, podczas gdy sieci kwantowe działają na wbudowanym układzie Hexagon 690 DSP. Takie połączenie dwóch układów pozwala Snaodragonowi 855 ominąć konieczność korzystania z oddzielnego układu NPU do akceleracji obliczeń AI, przez co zastosowany układ może mieć mniejsze rozmiary. Jednak decyzja ta wiąże się również z kosztami. Procesor graficzny nie może być w pełni wykorzystany do uruchamiania sieci neuronowych, ponieważ jego konstrukcja została pierwotnie opracowana z myślą o zadaniach czysto graficznych, a zatem tylko niewielka część jego mocy może być wykorzystana podczas uruchamiania obliczeń z zakresu AI.

Zobacz też: Skanowanie twarzy wraz z AI pomoże zidentyfikować choroby

Warto też się przyjrzeć układowi, który zdobył zasłużone, drugie miejsce z wynikiem sumarycznym 18231 punktów. Tak wysoka pozycja MediaTek P90 jest sporą niespodzianką. Należy jednak pamiętać, że AI Benchmark nie sprawdza całkowitej mocy procesora a jedynie jego możliwości w zakresie AI. Oznacza to, że nawet układy dedykowane średniej półce cenowej mogą zajmować w nim wysokie miejsce, jak jest w tym przypadku. W przeciwieństwie do Qualcomma MediaTek zdecydował się na osobny układ AI, który został zbudowany w oparciu o ich autorski chip GPU. Wyniki są więcej niż imponujące. Chociaż teoretyczna wydajność GMAC P90 jest znacznie niższa w porównaniu z Snapdragonem 855, ich rzeczywista szybkość w zadaniach z zakresu AI jest prawie taka sama.

Podium zamyka Kirin 980 z wynikiem 15453 punktów. Należy jednak pamiętać, że układ ten został zaprezentowany kilka miesięcy przed konkurencją. Należy także podkreślić, że korzysta on z głównym rozwiązań stosowanych do prac nad badaniem i rozwojem AI.

Źródło: ai-benchmark

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.