AMD kontratakuje, czy Intel ma się czego obawiać?

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-02-07

Rynek procesorów od lat jest zdominowany przez Intela. AMD może i jest drugim graczem, ale jego udziały przez lata był symboliczne. Oczywiście nie zawsze tak było, jeszcze 13 lat temu jego udziały sięgały blisko 40%. Niestety producent nie był w stanie konkurować z procesorami Intela z serii Core, przez co nastąpił nagły spadek sprzedaży, a producent przez lata nie mógł się po nim podnieść.

AMD wraca do gry

AMD

Udziały AMD w ciągu ostatniego roku wzrosły o 4 punkty procentowe do poziomu 16% rynku. Producent w końcu się otrząsnął i trafił z tym we właściwym momencie. Obecnie mamy duże problemy z dostępnością układów od Intela, przez co ich ceny są horrendalne. Niebiescy dodatkowo są bardzo pazerni i zaczęli niedawno sprzedawać wersje układów pozbawionych iGPU w tych samych cenach co procesory z układem graficznym. Jednak nie można tylko w tym doszukiwać się sukcesów AMD. Obecne procesory czerwonych są bardzo wydajnymi, wszechstronnymi i rozsądnie wycenionymi układami. Seria Ryzen jest najchętniej polecanymi układami przez specjalistów przy budowie PC średniej klasy. Natomiast Athlon 200GE pozamiatał niską półką, oferując za niewielką kwotę bardzo przyzwoity układ.

Długie wsparcie

AMD

Nie tylko rozsądny stosunek ceny do jakości przekonuje ludzi do zakupu AMD. Podstawka pod procesor AM4 ma być wspierana do końca 2020 roku. Oznacza to, że doczekamy się przynajmniej jeszcze jednej generacji Ryzenów kompatybilnych z obecnie sprzedawanymi płytami głównymi. Intel natomiast często zmienia socety, irytując tym swoich klientów. Często ze strony Niebieskich pada stwierdzenie, że technicznie kompatybilność ze starą podstawką nie jest możliwa. Liczni moderzy udowadniają, że jest. Są nawet ludzie oferujący przerabianie płyt głównych pod układy nowszej generacji Intela. W przypadku AMD nie ma z tym problemu.

Zobacz też: Apple rozwodzi się z Intelem. Własne procesory już wkrótce

APU

AMD

Pozostaje jeszcze jedna, niezwykle istotna kwestia dla ludzi szukających małych urządzeń. Zwie się ona APU. Układy Intela, nawet te z wysokiej półki są wyposażone w grafikę o niewielkiej wydajności. Nawet wyżej wymieniony Athlon 200GE, którego cena oscyluje w granicach 250 zł, posiada układ graficzny Vega 3, który jest potężniejszy od dowolnego iGPU, stosowanego w procesorach z rodziny Intel i9. Jednak to Ryzen 3 2200g i Ryzen 5 2400g wyposażone odpowiednio w układy graficzne Vega 8 i Vega 11, pokazują jaki potencjał leży w APU. Sam posiadam mini ITX zbudowany na drugim z tych układów. Umożliwia on między innymi grę w Wiedźmina 3 na niskich ustawieniach, ale nie minimalnych w Full HD nie schodząc przy tym poniżej 30 klatek na sekundę, nawet w Novigradzie. Jest więc nie tylko tanią platformą do grania, ale także przyszłościową. Jeszcze nie dostaliśmy następców dla tych układów na rok 2019, więc czekają ich dwie generacje następców kompatybilnych z płytami głównymi obecnymi już na rynku. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne. Wydajność APU jest mocno uzależniona od taktowania pamięci operacyjnej. Najlepiej więc nie schodzić z taktowania RAM poniżej 3000 MHz. Niestety, nie wszystkie moduły da się podkręcić, a te z gwarancją OC są stosunkowo drogie.

Lekkie i wydajne laptopy

AMD

Prawdziwy potencjał APU odkrywają laptopy. Dzięki niemu można mieć urządzenie o wymiarach ultrabooka, które przy okazji oferuje wydajność graficzną zbliżoną do znacznie cięższych i większych urządzeń z mobilnymi układami Nvidii MX150. Dzięki temu nie trzeba już wybierać między lekkim laptopem a takim do sporadycznego grania/montowania filmów. Z tego powodu zagrożony poczuć może się nie tylko Intel, ale także Nvidia. I bardzo dobrze, taki stan rzeczy może sprowokować zarówno Niebieskich, jak i Zielonych do podjęcia walki z Czerwonymi. Miejmy jednak nadzieję, że będzie to pojedynek na sprzęt, a nie zniechęcanie producentów komputerów przenośnych do współpracy z AMD.

Źródło: purepc, własne • Kamil Wójcik

  @pawemaretycz:disqus Możesz mi wyjaśnić co to jest „socet”?

  • Paweł Maretycz

   Gniazdo na procesor w płycie głównej.

   • Kamil Wójcik

    No to raczej „socket” a nie „socet”, proszę poprawić w treści bo myślałem że o co innego chodzi 😉

   • Kamil Wójcik

    No to raczej „socket” a nie „socet”, proszę poprawić w treści bo myślałem że o co innego chodzi 😉

    • Paweł Maretycz

     A faktycznie „k” zjadłem

 • Marcin Małecki

  Jeśli to prawda co czytałem o serii procesorów AMD 3000 jest w 7nm i może z nim równać się Intel I9-9900k

 • Tomek Baj

  Myślałem że napiszesz coś o serii 3000 a tu nic. Nic nowego.
  Cieszę się że AMD wraca do gry, ale to dlatego że nowości mają naprawdę sporo.
  Sensowne laptopy powstaną z AMD dopiero dla najnowszej serii o czym dobrze wiedzieć.

  • Paweł Maretycz

   Seria 3000 miała swoją premierę stosunkowo niedawno i to nie ona odpowiada za dotychczasową poprawę sytuacji AMD. Oczywiście to ona będzie kształtowała nadchodzący rok. Sam nie mogę się doczekać premiery deskryptorowych APU, jednak nie o tym jest ten tekst.

   • dizzy

    Chyba pijany jesteś. Seria 3000 (Ryzen 3000) ma się pojawić dopiero w połowie tego roku. Skąd bierzesz te informacje? Z pudelka?

    • Paweł Maretycz

     Miałem na myśli prezentację. I proszę grzeczniej, do mamy też się tak brzydko odzywasz?

     • GoracyMarian

      Oooo… „Do mamy” zapowiada to dyskusje na poziomie podstawówki 😀

     • Paweł Maretycz

      Ależ ja nie mam zamiaru dyskutować. Zastanawiam się tylko czy to nie jest jeden z tych potulnych jak baranek, grzecznych chłopców, którzy dopiero zza monitora mogą odreagować trudy życia codziennego czy też tak został wychowany, że wszelkie nieścisłości, także te urojone wynikają w jego środowisku z powodu alkoholu. Zwykła, ludzka ciekawość.

     • AdamK

      O boże. Po komentarzu z mamusią poziom żenady z Twojej strony sięgnął dna Panie redaktorze .

     • Paweł Maretycz

      Przecież nie obraziłem jego matki. Zapytałem tylko czy też się do niej tak zwraca. Możesz wyjaśnić co w tym niestosownego?

     • AdamK

      „odpysknąłem ci w twoim stylu.” jednak wolę gdy redaktor trzyma poziom i nie daje się tak łatwo sprowokować .

     • Paweł Maretycz

      Oczywiście masz rację. Ale jestem tylko człowiekiem i jeszcze nie miałem okazji wyrobienia sobie odporności na hejt w sieci z powodu braku konta na disqus. Mam nadzieję, że z czasem nauczę się od tego odcinać.

     • dizzy

      Po pierwsze najpierw naucz się pisać, bo z Twojej wypowiedzi wynika, że seria 3000 miała już swoją premierę a nie prezentację.
      Po drugie sugerowanie, że tak się do mamy odnoszę lub żyję w środowisku związanym z alkoholem jest w Twoim wykonaniu godne pożałowania. Mam trochę więcej lat od Ciebie i nie zniżę się do Twojego poziomu bo jest godzien gimbazy. Tak jak pisałem wyżej, poćwicz budowanie zdań w taki sposób żeby były czytelne dla odbiorcy.

     • Paweł Maretycz

      Definicja słowa premiera: „Premiera (z fr. première – „pierwsza”, od wyrażenia première représentation – „pierwsze przedstawienie”) – pierwsze przedstawienie danego utworu lub towaru szerokiej publiczności”, to że ty masz jakąś swoją, prywatną to tylko twój problem. Nie wiem ile masz lat i niewiele mnie to obchodzi. Przychodzisz tu, atakujesz mnie za to, że używam słowa zgodnie z jego znaczeniem i masz pretensje, że na agresję odpowiadam agresją? Współczuję otoczeniu…

     • dizzy

      O proszę jaki mądrala się znalazł i z wiki wkleja znaczenie słowa. Z ciekawości wszedłem na Twój profil i widzę, że często wdajesz się w słowne przepychanki. Chyba masz w sobie coś z internetowego trolla który jest mądry tylko zza monitora. I tak już pluję sobie w twarz, że dałem się wciągnąć w konwersację nie prowadzącą do niczego. Gratuluję sprowadziłeś mnie do swojego poziomu i pokonałeś doświadczeniem.

     • Paweł Maretycz

      Człowieku, mamy tutaj dwie sytuacje:
      1. @Andrzej Niedenerwujsię napisał kąśliwą, ale rzeczową uwagę gdzie wypunktował moje błędy. – podziękowałem mu.
      2. Wpadasz, obrażasz mnie bo coś ci się przewidziało i uroiłeś sobie, że masz do tego prawo – odpysknąłem ci w twoim stylu.
      Do czego ta „konwersacja” miałaby prowadzić? Do tego, że wyzywasz sobie ludzi za nic i dostajesz spazmów oburzenia kiedy oni na agresję odpowiadają agresją? Zastanów się człowieku nad sobą. Jak widzę masz konto od dawna, ale dziś zacząłeś się udzielać mocniej. Czyżby gorszy dzień i aż swędziało, żeby kogoś obrazić? No to znajdź jakiegoś większego o głowę kolesia i jemu ubliżaj zamiast bawić się w internetowego trolla który jest mądry tylko zza monitora.

     • dizzy

      Uśmiechnę się do Ciebie bo nie chce mi się więcej z Tobą gadać.

 • Andrzej Niedenerwujsię

  Artykuł pisany na kolanie, na kacu (albo to i to).

  Proszę autora, co to są ‚symboliczne układy graficzne’? Może ‚Układy Intela, nawet te z wysokiej półki, są wyposażone w układy graficzne o dość symbolicznej wydajności (np. w porównaniu do (…)) – prawda, że jakby bardziej na trzeźwo?

  ‚Nawet wyżej wymieniony Athlon 200GE posiada układ graficzny Vega 3, który jest potężniejszy od dowolnego procesora z rodziny Intel i9, który można kupić za 250 zł.’

  ‚… układ graficzny jest potężniejszy od dowolnego procesora z rodziny intel i9’ ? Ufff
  Co można kupić za 250 zł? Athlon, Vega 3, procesor Intel? Stawiam na Intela.

  • Paweł Maretycz

   Dziękuję za rzeczowe uwagi.x