Wyświetlacze OLED zamiast LCD w tabletach Samsunga

Łukasz Pająk Newsy 2013-11-07

amoled lcd samsung

Samsung Galaxy Tab 7.7 w momencie kiedy wszedł na rynek wyróżnił się jednym elementem w stosunku do konkurencji. Mimo, że ten tablet nie okazał się hitem sprzedaży to właśnie przez wyświetlacz wykonany w technologii OLED był głównie wybierany. To jedno z niewielu urządzeń tego typu wykorzystujących odmienne od LCD ekrany.

Tab 7.7 pojawił się w 2011 roku i od tamtego czasu Samsung stosuje tylko i wyłącznie wyświetlacze typu LCD. Jak wynika z rozmów prowadzonych przez Koreańczyków, to ma się zmienić i najprawdopodobniej znaczna część kolejnych tabletów niekwestionowanego lidera sprzedaży smartfonów będzie pojawiać się z dopracowanymi wyświetlaczami OLED, które z pewnością odnajdą się w tego typu urządzeniach. Niestety, ale Samsung nie ujawnił co oznacza dla nich słowo „więcej” przy wypowiedzi, że w przyszłym roku zobaczymy właśnie więcej tabletów z wyświetlaczami AMOLED. Rozwój tej technologii i zastosowanie jej w tabletach z pewnością przypadnie do gustu znacznej grupie osób. Jednak znajdą się również przeciwnicy twierdzący, że OLED przekłamuje kolory. Toteż sprawia, że Samsung nie może porzucić LCD.

Najlepsze wyjście z całej sytuacji? Tworzenie kolejnych odmian tabletów, pomiędzy którymi różnica będzie wynikać właśnie z zastosowanego typu wyświetlaczy. Jednak to wbrew pozorom może okazać się zbyt drogie, co przekłada się na brak zysków. Na to Samsung sobie nie pozwoli.

Źródło: Pocketnow • j3sion

  Przekłamywanie kolorów ma związek z tym że amoledy mają dużo większą przestrzeń odwzorowania kolorów niż standardowe LCD, można to łatwo skorygować poprzez kalibrację, ale po co? Nasycone kolory wyglądają ładniej, nikt na tych tabletach i telefonach nie obrabia zdjęć. Wystarczyłaby opcja kalibracji w ustawieniach zaawansowanych i każdy zwolennik kolorów naturalnych miałby to co w LCD z idealną czernią.
  http://www.youtube.com/watch?v=l3mbkoXCMhs&feature=c4-overview-vl&list=PLCvcbJqO8a20SLqqKae1gJDluyspXo4B3 od 13:30 można zobaczyć jak się ma amoled do srgb.

 • herr3ro

  O co chodzi z tym przekłamywanie kolorów? Jak mam telefon z amoled, co prawda Nokię a nie Samsung i wierność kolorów powala – byłem w sklepie w poszukiwaniu materiałów, dywany, wykładziny, kafelki – jak zrobiłem zdjęcie (z lampą) i przyłożyłem telefon do materiału – zdjęcie było wyświetlone na ekranie – nie było żadnej różnicy w kolorach widocznej gołym okiem, powiem tak – takiej wierności kolorów nie widziałem jeszcze na żadnym innym urządzeniu – czy to monitorze, laptopie czy telefonie…

 • Seraf

  Uważam że użytkownicy chętniej wybiorą Organiczne wyświetlacze niż LCD a tylko garstka z nich powie że OLED przekłamuje barwy bo są na tyle w tym temacie oczytani, że zdają sobie z tego sprawę.

 • Lookso

  1. „Samsung nie może porzucić LCD” – wszystko może ale nie musi lub nie powinien
  2. A skąd możemy z góry wiedzieć, że coś nie będzie się opłacać dla lidera? Od tego mają przecież specjalistów dzięki którym dobrze prosperują na rynku – mając przy tym ogromną gamę produktów RTV&AGD

  • Lookso

   Ogólnie dobry artykuł ale jak dla mnie końcówka jest opinią autorską i jakby zbyt pochopną aby przyjąć ją do siebie w 100% bo nie możemy wiedzieć czego się spodziewamy po Samsungu – chyba, że zajmujemy wysokie stanowiska w tej firmie 🙂