Brak słuchu poważnie ogranicza, a często wręcz uniemożliwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. W niewielu sklepach czy urzędach ludzie potrafią się komunikować za pomocą języka migowego. Samo zapytanie kogoś obcego na ulicy o drogę stanowi często barierę nie do przejścia.

Aplikacje dla słabosłyszących i głuchych

aplikacje dla słabosłyszących

Google postanowił wyjść naprzeciw problemowi i zapowiedziało dwie nowe aplikacje dla słabosłyszących i głuchoniemych. Pierwsza z nich Live Transcribe to aplikacja umożliwiająca transkrypcję. Dzięki temu osoba z problemami ze słuchem może odczytać na ekranie smartfona słowa wypowiedziane przez osobę mówiącą, umożliwiając tym samym kontakt z osobami nieznającymi języka migowego. Aplikacja ma wykorzystywać dostępne już od dawna rozpoznawanie tekstu Google i działać w oparciu o chmurę. W dniu swojej premiery wedle zapowiedzi ma obsługiwać 70 języków, a kolejne mają dochodzić wraz z aktualizacjami. Na razie jest dostępny jedynie w wersji beta.

Zobacz też: Zadbaj o swoje zdrowie! Najlepsze aplikacje do kontroli jakości powietrza na Androida

Druga z aplikacji, Wzmacniacz Dźwięku jest dedykowana osobom słabosłyszącym. Jest to wzmacniacz dźwięku. Dzięki wykorzystaniu zestawu słuchawkowego umożliwia wykorzystywanie smartfona z Androidem w roli prostego aparatu słuchowego. Nie tylko wzmacnia tony niskie i podnosi głośność odebranego dźwięku, ale także posiada zaawansowany algorytm redukcji szumów, dzięki czemu podczas rozmowy na ulicy wzmocnione zostaną tylko usłyszane słowa, a nie szum samochodów lub pobliskiej budowy. Aplikacja już jest dostępna w Google Play, niestety jest kompatybilna jedynie z Androidem 9.0 Pie

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko cieszyć się, że coraz większą uwagę firmy skupiają na problemach osób niepełnosprawnych. Nie tworzą oni w końcu zbyt dużego grona klientów, więc praca nad rozwiązaniami dla nich z biznesowego punktu widzenia nie jest priorytetem. Na szczęście Google ostatnio postanowiło skupić się także na kwestiach zdrowotnych użytkowników swoich sprzętów.

Źródło: phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.