Huawei zablokowany w Europie? Jedyna nadzieja w GSMA

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-02-04

Huawei ostatnio nie ma łatwo. Na początku wydawało się, że jej jedynym problemem jest wolna handlowa pomiędzy Chinami i USA. Okazało się jednak, że  firma jest zamieszana w poważną aferę szpiegowską na międzynarodową skalę. Doszło nawet do aresztowania chińskiego szpiega będącego dyrektorem firmy. Fakt ten nie tylko szkodzi wizerunkowi giganta. Przekłada się także na różnego rodzaju sankcje.

Huawei z zakazem sprzedaży w UE?

Huawei z zakazem sprzedaży

Według przecieków Komisja Europejska, która już wcześniej wyraziła wątpliwości co do uczciwości giganta, rozważa zakaz wykorzystywania sprzętu Huawei przy budowie sieci 5G. Wszystko to z powodu realnego zagrożenia tym, że nadajniki będą wykorzystywane do szpiegowania dla chińskiego wywiadu. Jest to olbrzymi cios dla firmy, ponieważ produkcja urządzeń przeznaczonych dla stacji bazowych jest niezwykle istotna dla producenta. Bardzo boleśnie odczują to także operatorzy i to właśnie oni chcą ruszyć korporacji na ratunek.

Zobacz też: 5G bez Huawei? To oznacza ogromne opóźnienia w budowie sieci!

GSMA będąca międzynarodową organizacją handlową zrzeszającą operatorów telefonii komórkowej postanowiła podjąć działania mające na celu zablokowanie zakazu. Ich głównym argumentem jest to, że takie działanie zablokuje na kilka lat rozwój sieci 5G w Europie. Warto tu zaznaczyć, że sprzęt oferowany przez Huawei jest tańszą alternatywą dla Nokii i Ericssona. Z tego powodu mniejsi operatorzy mogą zostać kompletnie odcięci od technologii, a i giganci skupią się początkowo tylko na najbardziej dochodowych obszarach. Może to zakończyć się poważnymi problemami mniejszych z dostawców usług, a w efekcie monopolizacji rynku. Rozmowy, podczas których grupa ma ustalić konkretny plan działania, odbędą się podczas targów MWC, których jest organizatorem.

Źródło: phonearena • doloress

  Sieć 5G powinna być wprowadzona jak najszybciej, ale z poszanowaniem wszystkim norm bezpieczeństwa. Skoro Huawei udostępnia swój kod źródłowy i chce stać się całkowicie transparentny to powinni ich sprawdzić.

 • Tomasz

  Bardzo dobrze. Nie wprowadzac niedopracowanego systemu na rympal.

 • Bartek Wójt

  Czyli jak moja matka ma Huaweia mate 10 lite to co dalej się może stać??? Brak aktualizacji czy coś?

  • Piotr “Piter” Jankowski

   Zablokuja jej urządzenie zdalnie.

  • Adam q

   Kompletnie nic stać się nie może. Nie wpływa to na użytkowników smartfonów Huawei i honora, ta cała afera szpiegowska dotyczy tylko i wyłącznie i struktury strategicznej danych państw, a nie przeciętnego Kowalskiego. Co to za aktualizacji dostaniesz wszystko jak trzeba tym nie musisz się martwić.

 • stark2991

  Doczekam się jakichś dowodów obciążających Huawei? Bo to się robi już nudne.

  • Łukasz Pająk

   Niestety, ale to zaczyna działać tak, że skoro wszyscy o tym mówią, to musi być prawda. Niestety, bo po części sami się do tego dokładamy.

   • stark2991

    Otóż to. Początkowo sam szydziłem z Huawei, ale teraz dochodzę do wniosku, że w taki sposób można zniszczyć nawet firmę o nieskazitelniej renomie. Byłoby fajnie zobaczyć jakieś konkrety oprócz dotychczasowych pustych oskarżeń.

    • Łukasz Pająk

     Postaram się przeanalizować temat 🙂

     • SoGood

      Jakiś czas temu niebezpiecznik, Sekurak, z3s coś tam zglebialy i nic nie znalezli (prócz pomowien pustych tez

 • JA PIOTR

  Autor. Może jakiś dowód na tę „poważną aferę szpiegowską na skalę międzynarodową”.

  • Paweł Maretycz

   W czwartym zdaniu masz link. Kliknij w niego.

   • JA PIOTR

    Kliknalem. Przeczytalem. I pytam ponownie. Gdzie sa te dowody?

    • Paweł Maretycz

     Czyli aresztowano niewinnych ludzi? Powinieneś to zgłosić!

     • JA PIOTR

      Aresztowano ludzi, ktorym do dnia dzisiejszego niczego nie udowodniono. Nie pokazano tych dowodow „winy”. Dziwnym trafem wszyscy sa „winni” dopiero jak wskaza ich szmaciarze z USA.
      Kryzys finansowy w 2008 r. tez pewnie wywolali Chinczycy. Broni chemicznej w Iraku nie znaleziono do dzisiaj, a to ona miala byc powodem agresji Amerykancow na ten kraj. Itd., itp.

     • Paweł Maretycz

      Nie napisałem, że Huawei odpowiada za ewentualnych szpiegów, ani że szpieguje. Napisałem, że jest zamieszany w aferę szpiegowską. Nie rozsądzam o winie czy jej braku tej firmy a piszę jedynie o możliwych konsekwencjach.

     • JA PIOTR

      Zamieszany w afere to jest Kaczynski ze spolka Srebrna. Huawei co najwyzej jest wkrecany w jakis cyrk wymyslony przez Amerykancow.

     • Paweł Maretycz

      Nie wiem jak było, kto co robi, kto jest winny a kto nie. Podejrzewam, że Ty też tego nie wiesz. Mimo to, burzysz się kiedy ktoś pisze o istnieniu takiej afery i tego, że ma związek z Huawei. Sam jednak bez dowodów rzucasz twarde oskarżenia w drugą stronę.

     • Paweł He.

      W świetle obowiązującego prawa – tak, są niewinni i pozostaną tacy do czasu uprawomocnienia się wyroku sądu.

     • Paweł Maretycz

      Użyłem określenia potocznego. Na przykład jeśli dziecko zbije wazon to jest winne bez wyroku sądu. Język potoczny powstał przed językiem prawniczym więc mam prawo go używać.

     • Paweł He.

      Na całe szczęście prawa nie definiują Twoje określenia potoczne tylko odpowiednie akty.
      A porównanie szpiegostwa do zbitego wazonu stawia Cię na równi z pismakiem (też mam prawo używać języka potocznego, nie?).

     • Paweł Maretycz

      Ale gdzie ja twierdzę, że definiuje…? Mam wrażenie, że usilnie starasz mi przypisać nie moje intencje. Użyłem określenia potocznego i tyle. Następnym razem użyję słowa „podejrzany” skoro tak Cię to bulwersuje. Ogólnie liczę na jakiś spis słów zakazanych, których nie można przy Tobie używać żebyś się nie denerwował. W końcu po co się bawić w dziecinne sprzeczki o to, że dane słowo ma kilka znaczeń, a Ty akceptujesz tylko jedno. Lepiej żebym z góry wiedział które znaczenie jest akceptowane a które odrzucone… A i nie porównuję szpiegostwa do wazonu, tłumaczę Ci znaczenie słowa „winny” w mowie potocznej. A co do pismaka… proszę bardzo. Dziennikarzem nie jestem i nawet nie mam zamiaru udawać takowego, także pismak pasuje jak ulał.

     • Paweł He.

      Ależ Ty nie potrafisz przyznać się do błędu… To jest po prostu straszne.
      A „pismak” to nie tylko określenie na dziennikarza, ale też publicystę, którym koleżko jesteś.
      Resztę Twojej bzdurnej wypowiedzi przemilczę, szkoda mi tracić czasu na Ciebie.

     • Paweł Maretycz

      Potrafię i wielokrotnie to robiłem na tym portalu. Nie mam jednak zamiaru przyznawać się do rzeczy, których nie zrobiłem. Baaa…. nawet nie chcesz mi powiedzieć, co takiego zrobiłem tylko kręcisz i masz pretensje o to, że nie używam mowy prawniczej w komentarzu na portalu technologicznym. Widzę też, że spodziewałeś się kontrataku, burzysz się nawet o to, że na obelgę nie odpowiedziałem agresją. Jeśli Twoim celem jest prowadzenie jakiejś pyskówki to faktycznie, strata czasu.

 • Mateusz Felczak

  Każda Chińska firma ma takie samo prawdopodobieństwo szpiegowania. Xioami też jest Chińskie i zapewne podlega pod Chiński rząd tak samo jak Huawei, Honor i reszta. Po prostu Chińskie marki bardzo szybko się rozwijają i przejmują klientów Samsungowi, Apple, Sony i reszcie dużych producentów, więc oni muszą coś wykombinować żeby to powstrzymać. Myślicie że google, facebook i reszta firm/aplikacji nie szpieguje? A Ci co potrzebują to i tak mają wszystkie nasze dane, niezależnie od tego jakiej firmy ma się telefon

  • Sebek

   Google, Facebook, Apple, Microsoft wszyscy giganci nas szpieguja, nie ma czegoś takiego jak anonimowość w dzisiejszych czasach Wiedza o nas wszystko. Jedyna anonimowość to nie korzystanie z dobrodziejstw świata dzisiejszego. Tylko po co?

   • Mateusz Felczak

    Dlatego śmieszy mnie ta nagonka na Huaweia. Po prostu hajs się reszcie nie zgadza, dlatego próbują ich zablokować w ten sposób

    • Sebek

     Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Tracą a Ci się bogacą . Ja tam nie narzekam na Huawei

    • RattusNrv

     Cieszą takie głosy rozsądku. Już dawno powiedziałem, że nawet będąc odłączonym od sieci nie będzie się całkiem anonimowym….

   • kamil79123

    Masz na to jakiś dowód, czy to tylko twój bełkot?

    • Sebek

     Wujek Google nie gryzie, tam pełno dowodów

     • kamil79123

      Przecież wujek google szpieguje. Poza tym wujek google ostatnio zwiastował koniec świata 10 razy. Jeśli wysnuwasz takie śmiałe teorie i nie masz dowodów, to lepiej nic nie pisz, bo jak to mówisz – nie ma anonimowości. 🙂

 • Ban na Huawei właśnie powstrzyma monopolizacje bo zdecydowana większość chciała na ich sprzęcie zbudować 5G, a jakby cała infrastruktura 5G była oparta o jednego dostawcę który sprzedaje wszystko po kosztach, to właśnie to nie jest przypadkiem monopolem?

  • Paweł Maretycz

   Pisałem o monopolizacji rynku operatorów. Ty mówisz o monopolizacji dostawców sprzętu. To są dwie, różne kwestie.

 • Lukas

  Sorry, bo średnio siedzę w temacie ale co z Honorem. Czy to nie jest jedno „dziadostwo” skoro to powiązana firma. Zadowolony ex użytkownik Honora.

  • Paweł Maretycz

   Honor nie jest marką zajmującą się produkcją nadajników, więc powyższa sprawa go nie dotyczy.

   • Lukas

    Ja pytam w szerszej skali – jako amator. Nie o nadajnikach, tylko ogólnie o sprzęcie tak jak wcześniej było z ZTE czy ostrzeżeniami przed słuchawkami Huawei w USA.
    Tak po prostu się zastanawiam.

    • Paweł Maretycz

     Myślę, że to co spotka Huawei odbije się także na marce Honor. W końcu to sprawa polityczna i handlowa, a nie kwestia opinii publicznej. Nie sądzę, że rządy przegapią to, że Honor należy do Huawei.

    • Mateusz Felczak

     Każda Chińska firma ma takie samo prawdopodobieństwo szpiegowania. Xioami też jest Chińskie i zapewne podlega pod Chiński rząd tak samo jak Huawei, Honor i reszta. Po prostu Chińskie marki bardzo szybko się rozwijają i przejmują klientów Samsungowi, Apple, Sony i reszcie dużych producentów, więc oni muszą coś wykombinować żeby to powstrzymać.x