ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
huawei Mate X

Składany smartfon Huawei. Mate X nadciąga?

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Targi w Barcelonie nadchodzą wielkimi krokami. Składane smartfony wydają się hasłem przewodnim nadchodzących targów. Producenci prześcigają się w zapowiedziach, które mają podsycić atmosferę, jednocześnie nie zdradzając przy tym zbyt wiele. Wszystko to oczywiście po to, żeby przykuć uwagę dziennikarzy technologicznych swoją prezentacją.

Mate X nadchodzi?

Od dawna po sieci krążą plotki o Mate X, który ma być pierwszym składanym smartfonem chińskiego giganta. Na dołączonym zdjęciu wyraźnie widać punkt zgięcia urządzenia, a poświata wokół sugeruje, że smartfon będzie się składał ekranem na zewnątrz. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenie mogło się wyginać w obie strony. Tym bardziej że na wcześniejszych przeciekach właśnie w ten sposób wyglądało to urządzenie. W ostatnich tweetach Huawei wielokrotnie wspominał o łączności 5G. Niedawno zaprezentował także układ Balong 5000. Jak chwali się producent, jest to jedyny chip zawierający w sobie modemy sieci w standardach 5G, 4G, 3G, a nawet 2G. Istnieje więc duża szansa, że zobaczymy go także w Mate X.

Zobacz też: Składany smartfon od Xiaomi nie może być, aż tak dobry, jak na filmie

Składane urządzenia wydają się naturalnym krokiem w przyszłość. Umożliwią wygodne noszenie w kieszeni smartfona z ekranem wielkości tabletu. Niestety, technologia ta, przynajmniej na początku spotyka się z wieloma trudnościami. Układy scalone oraz ogniwo muszą się znajdować poza punktem zgięcia, co jest pewną stratą miejsca pod obudową. Z drugiej strony przy składanym urządzeniu nie jest to aż tak wielki problem. Poważniejszą kwestią jest jednak ochrona ekranu przed zarysowaniem. Klasyczne szkło ochronne nie nadaje się do takich konstrukcji, ponieważ przy zginaniu urządzenia po prostu by pękło. Z tego powodu stosowane będą szybki ochronne wykonane z tworzywa sztucznego, a to jest bardziej podatne na zarysowania. Kolejnym problemem jest kształt ekranu. Dotychczas zaprezentowane konstrukcje po rozłożeniu nie miały płaskiej tafli wyświetlacza, a zauważanie wyboczoną. Należy jednak pamiętać, że nowe technologie zawsze mają problemy wieku dziecięcego i za kilka lat składane smartfony pozbędą się tych niedogodności.

Źródło: huawei

Sprawdź najnowsze wpisy