Brzmi to trochę jak żart. Wiele osób nie ma nawet w komputerze osobistym dysku o takiej pojemności, a 128 GB w smartfonie wydaje się czymś nie do zapełnienia. Z drugiej strony kilkanaście lat temu 8 GB pamięci wydawało się przerostem formy nad treścią, a dziś taki jej rozmiar jest spotykany tylko w najniższej półce.

1 TB pamięci eUFS 2.1 brzmi świetnie

eUFS 2.1

Samsung od lat specjalizuje się w produkcji pamięci. Od zaawansowanych dysków SSD, po układy dla modułów RAM. Jego najnowsze dzieło robi jednak gigantyczne wrażenie. Producent ogłosił, że właśnie rozpoczął masową produkcję modułu 1 TB w standardzie eUFS 2.1. Oczywiście nie sama pojemność pamięci ma znaczenie. Kluczową rolę odgrywa także jej szybkość. W tym przypadku wynik również jest bardziej niż zadowalający. Osiągane prędkości przy odczycie sekwencyjnym wynoszą do 1000 MB/s, co jest wartością niemal dwukrotnie większą niż ta, którą osiągają typowe dyski SSD pod złącze SATA w naszych komputerach. Oczywiście może pojawić się pytanie o sens stosowania takich pamięci w smartfonach. Nie możemy jednak zapominać, że zarówno gry na urządzeniach przenośnych wymagają coraz więcej miejsca, jak i aparaty w nich są coraz lepsze. Pamięć ta umożliwi nagranie około 2600 minut filmu w rozdzielczości 4K UHD (3840×2160) oraz zapisywanie obrazów w tej jakości z prędkością 960 klatek na sekundę.

„Oczekuje się, że eUFS o pojemności 1 TB odegra kluczową rolę w zapewnieniu jak najlepszego doświadczenia użytkowania w urządzeniach przenośnych następnej generacji”, powiedział Cheol Choi, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu pamięci w Samsung Electronics. „Co więcej, Samsung jest zaangażowany w zapewnienie niezawodnego łańcucha dostaw i odpowiednich ilości produkcji” 

Zobacz też: Karty pamięci do smartfonów szybkie jak dyski SSD!

Układy te znajdą zastosowanie nie tylko w smartfonach. Dzięki znacznie większej szybkości zapisu niż karty pamięci oraz olbrzymiej pojemności świetnie będą się nadawały do nawet zaawansowanych aparatów i kamer cyfrowych. Zastosowaniu ich w laptopach da nam jeszcze lżejsze i bardziej energooszczędne urządzenia, a połączone w klastry umożliwią budowę domowych serwerów o pojemności kilkudziesięciu TB. Sam jako posiadacz GPD Win już nie mogę się doczekać podobnego urządzenia z pamięcią od Samsunga. Producent przygotował także zestawienie przedstawiające osiągi ich rozwiązania na tle wcześniejszych technologii.

eUFS 2.1

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że razem z wielką pojemnością idzie w parze także wysoka żywotność pamięci.

 

Źródło: Samsung

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.