TSMC proces 4 nm

Skażenie w TSMC. Producenci mają się czego obawiać

Newsy

Układy mikroprocesorowe są obecne niemal wszędzie. Od komputerów i peryferiów po opaski fitnesowe. Do ich produkcji wykorzystywane są wafle krzemowe. Jest to półfabrykat, na bazie którego można zbudować procesory, ogniwa fotowoltaiczne oraz mikrokontrolery. Ich największym producentem na świecie jest TSMC.

Skażenie w TSMC

skażenie w tsmc

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

W zakładzie Fab 14 B należącym do giganta doszło do skażenia chemicznego. W jego wyniku uszkodzeniu uległo ponad 10 tysięcy wafli krzemowych. Według nieoficjalnych informacji cały blok Fab 14 produkuje ich około 100 tysięcy miesięcznie, co dobitnie obrazuje skalę skażenia. Władze firmy podjęły decyzję o tymczasowym zatrzymaniu produkcji w celu odkrycia źródła i rozmiaru skażenia. Zakład Fab 14 B zajmuje się produkcją wafli w litografii 12 i 16 nm. Warto zaznaczyć, że właśnie przez TSMC produkowane są układy dla między innymi Apple, MediaTeka i Huaweia.

Zobacz też: Oto Exynos 9820 – potężny procesor, który znajdziemy w Samsungu Galaxy S10

Wydarzenie to będzie brzemienne w skutkach dla całego rynku elektroniki. Nie tylko prawdopodobna utylizacja 10 tysięcy skażonych wafli jest problemem, ale także przestój w produkcji. W wyniku tego może dojść do problemów z dostępnością poszczególnych urządzeń oraz wzrostu ich cen. Problem nie dotyczy tylko rynku smartfonów. TSMC produkuje układy także dla AMD, w tym APU zasilające zarówno Xbox One i PlayStation 4. Potencjalnym efektem może się okazać także kolejny wzrost cen kart graficznych od Nvidii.

Źródło: Tom’s Hardware


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x