Skażenie w TSMC. Producenci mają się czego obawiać

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-01-29

Układy mikroprocesorowe są obecne niemal wszędzie. Od komputerów i peryferiów po opaski fitnesowe. Do ich produkcji wykorzystywane są wafle krzemowe. Jest to półfabrykat, na bazie którego można zbudować procesory, ogniwa fotowoltaiczne oraz mikrokontrolery. Ich największym producentem na świecie jest TSMC.

Skażenie w TSMC

skażenie w tsmc

W zakładzie Fab 14 B należącym do giganta doszło do skażenia chemicznego. W jego wyniku uszkodzeniu uległo ponad 10 tysięcy wafli krzemowych. Według nieoficjalnych informacji cały blok Fab 14 produkuje ich około 100 tysięcy miesięcznie, co dobitnie obrazuje skalę skażenia. Władze firmy podjęły decyzję o tymczasowym zatrzymaniu produkcji w celu odkrycia źródła i rozmiaru skażenia. Zakład Fab 14 B zajmuje się produkcją wafli w litografii 12 i 16 nm. Warto zaznaczyć, że właśnie przez TSMC produkowane są układy dla między innymi Apple, MediaTeka i Huaweia.

Zobacz też: Oto Exynos 9820 – potężny procesor, który znajdziemy w Samsungu Galaxy S10

Wydarzenie to będzie brzemienne w skutkach dla całego rynku elektroniki. Nie tylko prawdopodobna utylizacja 10 tysięcy skażonych wafli jest problemem, ale także przestój w produkcji. W wyniku tego może dojść do problemów z dostępnością poszczególnych urządzeń oraz wzrostu ich cen. Problem nie dotyczy tylko rynku smartfonów. TSMC produkuje układy także dla AMD, w tym APU zasilające zarówno Xbox One i PlayStation 4. Potencjalnym efektem może się okazać także kolejny wzrost cen kart graficznych od Nvidii.

Źródło: Tom’s Hardware • Martina Neumayer

  Nie z tego, to polecą z innych fabów, które wynająć można na pęczki. Albo z tego co już zostało naprodukowane i sobie leży w magazynach. Nigdy nie jest tak, że wafle tłucze się na bieżąco, więc nie ma co panikować.

  • Ale to dobry powód by podnieść cenę. To jak z paliwem w Polsce, każdy powód jest dobry 😉

   • Martina Neumayer

    Nioo.. I dlatego znów powiem, że cieszę się niezmiernie, iż nie muszę tam żyć 😉

 • Adramel

  nVidia też produkuje swoje chipy w TSMC.

  • Paweł Maretycz

   Jest o tym wzmianka w ostatnim zdaniu, chociaż faktycznie można je odebrać nieco inaczej. Na przyszłość postaram się być bardziej precyzyjny.

 • stark2991

  Źródłem do tego tekstu to był raczej PurePC, bo widzę sporo „elementów wspólnych”.
  Zabawne jest też, że PPC pisze o skażeniu, a PCLab o niskiej jakości chemikaliach, przez co wstrzymano produkcjęx