ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nokia 1 android go

Nokia 1 Plus – HMD poprawia swojego budżetowca

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Nokia 1 była najsłabszą propozycją HMD w 2018 roku. Ten smartfon posiada specyfikację typową dla urządzeń z Androidem GO: słaby procesor, niską rozdzielczość i zaledwie 1 GB RAM. Wg przecieków ma się doczekać jednak następcy lub swego rodzaju ewolucji – nadchodzi Nokia 1 Plus. Czy będzie to znacznie lepszy wybór?

Nokia 1 Plus – co siedzi w środku?

Nokia 1 Plus hmd global design specyfikacja

Na pierwszy rzut oka obydwa modele różnią się niewiele, jeśli chodzi o użyte podzespoły. Wystarczy jednak przyjrzeć się dokładniej specyfikacji, aby zauważyć różnice:

Nokia 1

  • 1 GB RAM
  • Procesor Mediatek MT6737M 4 × 1.1 GHz Cortex-A53
  • Układ graficzny Mali-T720MP1
  • 4.5-calowy ekran o rozdzielczości 480 × 856 pikseli i zagęszczeniu 218 ppi

Nokia 1 Plus

  • 1 GB RAM
  • Procesor MediaTek MT 6739WW 4 × 1.5 GHz Cortex-A53
  • Układ graficzny PowerVR GE8100
  • 5-calowy ekran o rozdzielczości 480 × 960 pikseli i zagęszczeniu 213 ppi

Wydajniejszy układ obliczeniowy z mocniejszą grafiką, choć wciąż nie należy spodziewać się rewolucji. Pomimo znacznie większej przekątnej różnica w zagęszczeniu pikseli będzie nieznaczna, co wynika z różnic w proporcjach. Urządzenie ma pracować pod kontrolą Androida w wersji 9 Pie w odmianie Go.

Czy telefony jak Nokia 1 Plus mają sens?

Osobiście uważam, że 1 GB RAM nawet dla takiego urządzenia to jednak za mało. O ile Android Go jest wersją systemu dostosowaną do tak małej pamięci operacyjnej, to stosunkowo niewiele programów z Google Play ma wersję Lite. Instalacja jakichkolwiek innych aplikacji na takim urządzeniu spowoduje znaczny spadek wydajności urządzenia, nie mówiąc o komforcie użytkowania.

Zobacz też: Xiaomi też chce poznać Android Go — czy ma to dla nas znaczenie?

Rozumiem, że ma to być urządzenie jak najbardziej budżetowe, ale większa kość RAM nie podniesie ceny zbyt mocno, natomiast przyjemność obsługi, jak i możliwości urządzenia zostałyby znacznie poprawione. Dodatkowo długość życia takiego urządzenia zostałaby znacznie wydłużona. Miałoby to pozytywny wpływ na środowisko, zmniejszając ilość potencjalnych elektrośmieci oraz w ostatecznym rozrachunku byłoby bardziej ekonomiczne. Co Wy o tym sądzicie? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: GSM Arena

Sprawdź najnowsze wpisy