Snapdragon 855 kontra Snapdragon 845 i Kirin 980 – poczujemy różnice?

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-15

Wielkimi krokami nadchodzi nowa generacja flagowych smartfonów. W większości przypadków napędzi je tytułowy Snapdragon 855, a pierwszego reprezentanta już poznaliśmy. Jest nim Lenovo Z5 Pro GT, który w tym miesiącu ma trafić do sprzedaży. Jednak prawdziwy wysyp nowości najprawdopodobniej rozpocznie się od nadchodzących targów Mobile World Congress, które odbędą się pod koniec lutego w Barcelonie. Oczywiście nie można zapomnieć o serii Galaxy S10 od Samsunga, która zostanie wcześniej przedstawiona, ale ona nie do końca ma w tym wypadku dla nas znaczenia. Wszystko ze względu na Exynosa 9820, który pojawi się w Polsce. W takim razie, jak bardzo będą wydajne nadchodzące smartfony z najnowszą propozycją od Qualcomma?

Snapdragon 855 na tle przeciwnika i Kirina 980

Qualcomm Snapdragon 855

Zacznijmy od tego, jak poszczególne układy prezentują się na papierze:

snapdragon 855 845 kirin 980 porownanie wydajnosc

Dla większości osób mówi to tyle, co nic, więc przejdźmy od razu do konkretów, czyli cyferek. Testy przeprowadzone przez XDA Developers sprowadzają się do wykorzystania najpopularniejszych programów mierzących wydajność, z którymi można się dzisiaj spotkać. Do porównania wybrano Pixela 3 XL ze Snapdragonem 845 oraz Honora Magica 2 z Kirinem 980. Testowane urządzenie ze Snapdragonem 855 zostało zestawione z 6 GB RAM. Wszystkie modele pracowały pod kontrolą Androida 9 Pie.

* – na bazie preinstalowanych przez Qualcomma wersji aplikacji, które nie wysyłają danych na serwery

** – nie wykonano testu ze względu na ograniczony czas

*** – dane podawane przez Qualcomma.

Za dużo cyferek? W takim razie zobaczcie końcowe zestawienie Snapdragona 855 względem poprzednika i Kirina 980:

snapdragon 855 845 kirin 980 porownanie wydajnosc

Qualcomm zapewnia, że wydajność obliczeniowa Snapdragon 855 rośnie o około 45% względem Snapdragon 845, a w przypadku możliwości graficznych o 20%. Jakby nie patrzeć, jest to widoczne w testach i powinno być odczuwalne na co dzień.

Zobacz też: RCS natywnie w Androidzie Q.

Oczywiście nie można też zapomnieć o wspomnianym na początku Samsungu. Z dotychczasowych przecieków wynika, że Sony Xperia XZ4 może okazać się wydajniejsza od Galaxy S10, aczkolwiek wyniki tego drugiego są zbliżone do powyższych, osiąganych przez Snapdragona 855. W rzeczywistości wprawne oko najprawdopodobniej nie ujrzy różnicy.

Źródło: XDA Developers • marcus1212

  Kolejny babol logiczny…”W rzeczywistości wprawne oko najprawdopodobniej nie ujrzy różnicy”.

 • xAnubiSx

  Nowe cyferki i ta sama podnieta co roku!! Nowsze, bardziej energooszczędne, sztuczne inteligencje i inne pierdoły a bateria?? Co nowe cpu to kilka procent ma być lepiej, co nowy andek to ma być lepiej i co?? NIC! Wycisnąć z potencjalnego konsumenta wszystko i wmówić i wymusić na nim, że nowe jest lepsze!!!==$$

  • LukaszAang

   Bateria 1 dzień 😊😉standardowo

 • Adramel

  Ciekawe rozwiązanie. Q postawił na 1 szybki rdzeń A76 taktowany do 2.8GHz (do trybu turbo jak w Intelach/Amd?) i 3 niżej taktowane rdzenie A76 . No i 4 energooszczędne A55.
  H zrobił 4 szybkie A76 do 2.6GHz i 2 niżej taktowane też A76 do 1.92GHz.
  W zadaniach jednowątkowych S855 powinien być zauważalnie szybszy bo ma 1 rdzeń 2.8GHz, a Kirin rdzeń do 2.6GHz. A w wielowątkowych?
  W codziennym użytkowaniu Kirin ma tylko 2 rdzenie a S855 4 rdzenie tak samo taktowane. To już duża różnica, ciekawe czy da się odczuć różnice w użyciu energii i wydajności 2 v 4 core.

 • TheDon Kichot

  Widać postęp, ale CPU w sumie było już dobre. GPU lepsze by się przydało. Poza tym, osobiście bardziej czekam na combo LPDDR5 + UFS 3.0, niż na nowe Snapdragony. To powinno dać widoczną poprawę na co dzień.

 • stark2991

  Nieźle, wzrosty 20-30%. Przynajmniej widać jakiś postep, bo w desktopowych CPU intel dawał po 5% przez kilka lat 🙂

  • Pietr

   I pomyśleć, że moja i7 3770 wystarcza do tej pory i bez problemu daje sobie radę z najnowszymi tytułami. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   • stark2991

    Moja i5 4570 też 😉 Akurat to jest plus w tym wszystkim 🙂

   • haVoc vulTure

    Moj i5 3570k tez daje rade.

 • Rafal Olszewski

  No to czekam na Pociphone F2. Nie napisali czy ciągnie mniej prądu 🙁 Może nie ma co czekać.

  • abees

   P F2 ma mieć S845

 • Variete

  Qualcomm zapewnia, że wydajność obliczeniowa Snapdragon 855 rośnie o około 45% względem Snapdragon 845

  Na wykresach to wygląda raczej na zakres między 10 a max 20%. 45% to zdecydowanie mrzonki.

  • stark2991

   Producent zawsze podaje najbardziej optymistyczny scenariusz, zazwyczaj w określonych warunkach. W tym przypadku single core w GB jest o te 50% wyższy, więc nie masz prawa im zarzucać, że kłamali 😉x