Samsung Galaxy A82 ze Snapdragonem 855

Snapdragon 855 kontra Snapdragon 845 i Kirin 980 – poczujemy różnice?

Łukasz Pająk Łukasz Pająk Newsy

Wielkimi krokami nadchodzi nowa generacja flagowych smartfonów. W większości przypadków napędzi je tytułowy Snapdragon 855, a pierwszego reprezentanta już poznaliśmy. Jest nim Lenovo Z5 Pro GT, który w tym miesiącu ma trafić do sprzedaży. Jednak prawdziwy wysyp nowości najprawdopodobniej rozpocznie się od nadchodzących targów Mobile World Congress, które odbędą się pod koniec lutego w Barcelonie. Oczywiście nie można zapomnieć o serii Galaxy S10 od Samsunga, która zostanie wcześniej przedstawiona, ale ona nie do końca ma w tym wypadku dla nas znaczenia. Wszystko ze względu na Exynosa 9820, który pojawi się w Polsce. W takim razie, jak bardzo będą wydajne nadchodzące smartfony z najnowszą propozycją od Qualcomma?

Snapdragon 855 na tle przeciwnika i Kirina 980

Qualcomm Snapdragon 855

Zacznijmy od tego, jak poszczególne układy prezentują się na papierze:

snapdragon 855 845 kirin 980 porownanie wydajnosc

Dla większości osób mówi to tyle, co nic, więc przejdźmy od razu do konkretów, czyli cyferek. Testy przeprowadzone przez XDA Developers sprowadzają się do wykorzystania najpopularniejszych programów mierzących wydajność, z którymi można się dzisiaj spotkać. Do porównania wybrano Pixela 3 XL ze Snapdragonem 845 oraz Honora Magica 2 z Kirinem 980. Testowane urządzenie ze Snapdragonem 855 zostało zestawione z 6 GB RAM. Wszystkie modele pracowały pod kontrolą Androida 9 Pie.

* – na bazie preinstalowanych przez Qualcomma wersji aplikacji, które nie wysyłają danych na serwery

** – nie wykonano testu ze względu na ograniczony czas

*** – dane podawane przez Qualcomma.

Za dużo cyferek? W takim razie zobaczcie końcowe zestawienie Snapdragona 855 względem poprzednika i Kirina 980:

snapdragon 855 845 kirin 980 porownanie wydajnosc

Qualcomm zapewnia, że wydajność obliczeniowa Snapdragon 855 rośnie o około 45% względem Snapdragon 845, a w przypadku możliwości graficznych o 20%. Jakby nie patrzeć, jest to widoczne w testach i powinno być odczuwalne na co dzień.

Zobacz też: RCS natywnie w Androidzie Q.

Oczywiście nie można też zapomnieć o wspomnianym na początku Samsungu. Z dotychczasowych przecieków wynika, że Sony Xperia XZ4 może okazać się wydajniejsza od Galaxy S10, aczkolwiek wyniki tego drugiego są zbliżone do powyższych, osiąganych przez Snapdragona 855. W rzeczywistości wprawne oko najprawdopodobniej nie ujrzy różnicy.

Źródło: XDA Developers

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy