Wszystkie wersje pamięci Samsunga Galaxy S10 z technologiczną niespodzianką

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-13

Za miesiąc i tydzień poznamy najnowszą serię Galaxy S10, której zadaniem jest przypomnienie konsumentom, że Samsung też wie, co to rewolucje na mobilnym rynku. O samych urządzeniach wiemy już tak dużo, że zwracam uwagę na najdrobniejsze szczegóły, jak chociażby fakt, że Galaxy S10 Plus będzie najchudszym modelem od lat. Niemniej skupiamy się też na bardziej istotnych kwestiach. Tym razem spieszę do Was z informacjami o pamięciach stosowanych w tej rodzinie. Tak, wstępnie już je podawałem przy okazji omawiania cen Galaxy S10, więc niejako mamy do czynienia z weryfikacją z różnych źródeł.

Samsung Galaxy S10 w wielu wersjach, ale z kolejną generacją pamięci operacyjnych

Jak sami widzicie, możliwości będą duże, chociaż trochę boli widok 4 GB RAM w najsłabszym modelu. Niemniej jest to odpowiednik zeszłorocznego Galaxy S9, który oferował też 64 GB wbudowanej pamięci. Teraz zaczynamy od 128 GB. Jednak zamiast na liczbach, skupmy się też na technologii. Domyślamy się już, że seria Galaxy S10 zaoferuje pamięci UFS 3.0. To tyczy się przestrzeni między innymi na nasze pliki. W takim razie przejdźmy do pamięci operacyjnej. Ta też ma przyspieszyć, bo pojawią się kości LPDDR5, które zastąpią stosowane od kilku lat odpowiedniki LPDDR4. W liczbach oznacza to 1,5x zwiększenie wydajności (transfer 51,2 GB/s), a przy okazji zużywają mniej energii o około 30%.

Zobacz też: Czy Apple zareaguje na słabnącą sprzedaż?

Czy LPDDR5 bedzie odczuwalne na co dzień? Niewątpliwie tak. Głównie przy operacjach, które wymagają szybkiego i dużego transferu danych, jak chociażby operacje przy filmach 4K – szczególnie w przypadku ich nagrywania. Nowe kości są też dedykowane do sieci 5G ze względu na ich niższe opóźnienia.

Źródło: Phone Arena, Twitter • Paweł Olejniczak

  Pewnie za około 2 tygodnie wyciekną tapety z S10-tek, czekam z niecierpliwością

 • Tomasz

  Sprzet z 4gb ram pozycjonuje sie na okolo 1000zl. Jak zawolaja wiecej, to ktos to kupi?

  • luqi

   Patrz pixel 3

   (wiem że gogel optymalizcja itp..)

 • May Czos

  Trochę wątpię w LPDDR5. Samsung zaprezentował gości 8Gb (1GB), problem polega na tym, że daje to 4GB w telefonie. A i to z dość późną dostępnością. Obym się mylił.

  A 4GB w jakiejkolwiek wersji to „żenua”. Już w S9 to było za mało.

  • Tomasz Krzyżanowski

   Faktycznie 4GB brzmi niezbyt ciekawie, tymbardziej w telefonach samsunga, ale spojrz na pixele i pierwsza generacja i druga, a nawet trzecia, wszystkie maja po 4gb ram ( troche słabo, nie powiem :D) ale działają bardzo dobrze 😉

   • May Czos

    No właśnie nie, nawet Pixele odstaja wielozadaniowością, szczególnie ostatnia generacja.

   • stark2991

    Nie słyszałeś o problemach z woelozadaniowością na Pixelach 3? Zamyka apki jak głupi.

    • Tomasz Krzyżanowski

     Słyszałem, ale wiem że to jest związane z potężną mocą obliczeniowa aparatu, wiem nie usprawiedliwia to Google, mogli dać więcej ramu. Mam ten sam problem w Pixelu 2. Tylko że to jest jak każda afera z Pixelem nadmuchane. Wszystkie aplikacje trzyma bardzo ładnie w tle, z wyjątkami gdy używam dużo aparatu (zdjęcia na wykładach 😁) potrafi mi zamknąć starsze aplikację.

     Podsumowując, więcej ramu się przyda, jak to zrobią to będzie sztos 🙂

     • stark2991

      A trzyma Ci apki otwarte dzień wcześniej?

     • Tomasz Krzyżanowski

      Głównie to są aplikacje z newsami i strony internetowe, więc z nimi problemu nie ma :p
      Ze Snapchatem bywa różnie.
      Czasem ładuje go od nowa, ale nie włącza w głównym menu tylko w oknie rozmowy z osobą z którą pisałem.
      Nie rozumiem po co ma mi trzymać aplikacje z poprzedniego dnia skoro włączy je w ułamku sekundy, z wyjątkiem gier :p

 • Micho

  Coś czuję, że nie będzie się opłacało kupić S10 Lite. Lepszym wyborem będzie S9+ bo zapewne będzie tanszy od S10 Lite.

  • May Czos

   Tylko, że S9+ jest wielki i ma zaoblone krawędzie ekranu, a S10 Lite miał być dla tych którzy nie chcą żadnej z tych rzeczy.

 • Darkness

  No zobaczymy, zobaczymy… W S9 też miały być cuda na kiju, a większość rzeczy nie było o czym pisano… Teraz widzę, że w S10 ma być bateria 5000 mAh, UFS 3.0, LPDDR5… Zobaczymy ile rzeczy się z tego sprawdzi.

  • Maxik

   Fajnie, jakby chociaż bateria się potwierdziła 🙂x