Nokia przedstawia przepis na ciasto — dlaczego musisz czekać na aktualizacje?

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-11

Zapewne niewielu z Was oficjalnie otrzymało Androida Pie. Niektórych producentów możemy pochwalić za szybkie wdrażanie nowego oprogramowania, ale jeśli chcemy otrzymywać nowy system od razu po jego premierze, to poza Google nic nas nie urządza. Ok, w tym roku jeszcze Essential się popisał, ale dalej mamy przepaść. Z nią dopiero pojawia się między innymi Nokia, która postanowiła przedstawić na infografice proces aktualizacji smartfonów.

Jak wygląda proces aktualizacji? Nokia przedstawia przepis na ciasto

nokia android aktualizacja pie proces

Powyższą grafikę najlepiej otworzyć w nowym oknie, aby była najbardziej czytelna. Podobne informacje, w niemalże identycznej formie co roku przedstawia Sony. Japończyków też można pochwalić za tempo wydawania aktualizacji, które jest minimalnie wolniejsze od Nokii, ale pamiętajmy, że Finowie stawiają na czyste oprogramowanie oraz większość ich modeli należy do rodziny Android One. Niemniej z obu źródeł dochodzimy do tego samego wniosku — testy i weryfikacje to główna blokada szybkiego wdrażania aktualizacji. W końcu należy zdobyć odpowiednie certyfikaty.

Zobacz też: Które flagowe modele z 2018 roku opłaca się dzisiaj kupić?

Wspomniane punkty też ujawniają, dlaczego nieoficjalne wydania Robocika pojawiają się tak szybko. Deweloperzy odpowiedzialny za modyfikowane oprogramowania nie muszą wysyłać ich do weryfikacji. Czy to źle? Nie kojarzę przypadków, aby tzw. Custom ROM-y okazywały się pełne wirusów, choć też ich wszystkich nikt pod tym kątem nie testuje.

Źródło: Nokia  • Joanna

  A na koniec dostajemy 9.0 czyli system pod każdym względem gorszy od Oreo pokazujący nieudolność programistów Google.

 • Tomasz

  Customom mozna generalnie ufac. Ale juz takiemu huawei to juz wiadomo co to jest. ZTE to kto wie, moze nasze sluzby sie wypowiedza.

 • Tomasz

  Customom mozna generalnie ufac. Ale juz takiemu huawei to juz wiadomo co to jest. ZTE to kto wie, moze nasze sluzby sie wypowiedza.

  • Łukasz Pająk

   Na czym opierasz swoją wiedzę?

 • Pabliell

  Niemniej z obu źródeł dochodzimy do tego samego wniosku — testy i weryfikacje to główna blokada szybkiego wdrażania aktualizacji. W końcu należy zdobyć odpowiednie certyfikaty.

  Jak widać na przykładzie Nokii 8 można wszystko zrobić w 2 tygodnie – tyle trwał okres pomiędzy beta-testami, a oficjalnym wydaniem systemu na urządzenia. Czy może na tej grafice został pominięty pewien dość ważny krok?

 • Szymon L

  A na koniec i tak okaże się że wyszedł zakalec xD

  • Paweł Piotrowski

   Też mnie to zastanawiało zawsze XD
   Ale fakt faktem I tak większość Romów czeka na lineage os jako bazy

  • Paweł

   W korpo nie pracowaleś?

   • Szymon L

    Jeszcze mi tak nie przygrzało xDx