microsoft logo

Microsoft razem z wprowadzeniem swoich najnowszych systemów Windows w postaci „8” i „Server 2012” dodał nową interesującą funkcję, która rozszerza możliwości wykorzystania tzw. zdalnego pulpitu dzięki RemoteFX. Korporacja z Redmond postanowiła umożliwić korzystanie z tego miłego dodatku użytkownikom smartfonów z systemem Android oraz iOS.

Niedawno w sklepie powyższych mobilnych oprogramowań pojawiła się pozycja od Microsoftu o nazwie „Remote Desktop”. Za pomocą tej sprytnej aplikacji możemy połączyć się ze swoim komputerem z systemem Windows 7/8 lub Windows Server 2008/2012. Konfiguracja jest stosunkowo prosta. Wystarczy w programie skonfigurować dostęp do „Okienek” podając adres IP lub nazwę komputera oraz zalogować się do swojego konta. Ten pierwszy parametr możemy odnaleźć w wierszu poleceń poprzez wpisanie komendy „ipconfig /all”. Po drugiej stronie wystarczy jedynie uaktywnić możliwość dostępu do systemu. Po wykonaniu tych wszystkich kroków możemy cieszyć się korzystaniem ze swojego komputera z poziomu smartfonu:

SC20131020-205316

Ograniczenia skupiają się tylko i wyłącznie do wersji systemu Android, który najstarszy może być 2.2 Froyo. Rozdzielczość wyświetlacza nie ma znaczenia, ale oczywiście im wyższa, tym łatwiej możemy obsłużyć Windowsa.

Aplikacja Microsoft Remote Desktop dostępna jest w Play Store od kilku dni do pobrania za darmo: Klik!

EDIT:

Doszły nas słuchy, że wielu z Was ma problemy z połączeniem. W takim razie oto krótka instrukcja jak to zrobić:

Na początku instalujemy oczywiście aplikację na swoim smartfonie z wersją oprogramowania co najmniej Android 2.2. Oba urządzenia łączymy z jedną siecią WiFi. Następnie przechodzimy do komputera i w ustawieniach pulpitu zdalnego uaktywniamy możliwość połączeń do danego systemu. Później uruchamiany wiersz polecenie („cmd”) i wpisujemy „ipconfig /all”. Powinna pojawić się lista połączeń, wśród której szukamy adresu naszej karty sieciowej WLAN i ten numer wpisujemy w aplikacji w polu „PC Name”. Credentials to nic innego jak konto użytkownika w systemie Windows – jeżeli nie mamy założonego hasła to zostawiamy puste. Po tym zabiegu, bez problemu powinniśmy połączyć się z włączonym komputerem.

Aplikacja współpracuje zarówno z Windows 8 i Winodws 7. XP nie mam możliwości sprawdzić.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.